4. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’nda gönüller birleşti

  • UKİD
  • 6 Yıl önce
  • 0

2012 yılından bu yana UKİD – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından Romanya’da düzenlenen ve artık gelenekselleşen Sarı Saltuk Buluşması’nın dördüncüsü 4-6 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sarı Saltuk Buluşması Köstence-Babadağ’da yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi. Türkiye’den bilim insanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 20 kişinin iştirak ettiği Buluşma, Romanya’nın Köstence yöresindeki Türklerle yerli Romen halkın bir araya gelmesine vesile oldu.

Babadağ Belediye binasında yapılan ve Sabit Daniş tarafından sunulan açılış bölümünde Romanya Türk Birliği MilletvekiliIüseyin İbram, TİAD Başkanı Murat Demiray, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, TİKA Romanya Koordinatörü Ahmet Daştan, Babadağ Belediye Başkanı Caraman Georgian, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Tulça Piskoposu Dr. Visarion Bălțatu ve Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş birer konuşma yaparak programın Romanya’da yaşayan değişik dil, din ve kökenden insanlar için önemine işaret ettiler.

Açılış programının ardından Türkiye’den ve Romanya’dan konuşmacılar ‘Dobruca’da bir Müslüman derviş: Sarı Saltuk Baba’ adıyla Romencesi yayınlanan ‘Günümüz Diliyle Sarı Saltuk Baba’ isimli kitabın takdimi ve imza programı yapıldı. Gülten Abdula tarafından yönetilen oturumda Prof. Dr. Musa Taşdelen, Prof. Dr Sılvıu Lupaşcu, Dr. Adi Secară Halibey, Dr. Cristian Căldăraru, Dr. George Enache ve kitabın yazarı Şefik Kantar Sarı Saltuk Baba’nın günümüz insanına verdiği mesajlar ve İslam tasavvufu hakkında görüşlerini açıkladılar, kitabın Romence basılmasının önemine vurgu yaptılar.

Sarı Saltuk Baba Türbesi, Koyun Baba Türbesi ve tarihi Gazi Ali Paşa Camii’nin de ziyaret edilerek dua ve ibadetlerin yapıldığı programa, Romanya Demokratik Türk Birliği’nin organizasyonu ile ülkenin değişik yörelerinden otobüslerle getirilen bin civarında kişi iştirak etti.

Gazi Ali Paşa Camii’ndeki buluşmada 28-30 Ağustos tarihleri arasında UKİD tarafından sünnet ettirilen 128 çocuğa sünnet elbiseleri takdim edildi ve çeşitli hediyeler verildi.

Sarı Saltuk Baba türbesindeki anmada Fehmi Atay tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Şücaeddin Veli Dergahı Postnişini Mehmet Demirtaş Dede tarafından dualar edildi. Ayrıca Esat Kabaklı ve Hasan Ali Uzun tarafından okunan deyişler dinlendi.

Koyun Baba Türbesi ziyaretinde de dualar edildi, Kur’an okundu. Davetlilere kesilen kurban eti ve lokma ikram edildi. Türkiye’den programa iştirak eden sanatçı Esat Kabaklı tarafından değiş ve türküler okundu.

UKİD tarafından düzenlenen ve TİKA’ca desteklenen Sarı Saltuk Buluşması‘na T.C. Bükreş Büyükelçiliği, Köstence Başkonsolosluğu, Romanya Demokratik Türk Birliği, Romanya Türk İşadamları Derneği, Babadağ Belediyesi gibi kurumlar da katkı sağladılar.

Programların sonunda UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, etkinliklerin istedikleri şekilde başarılı geçtiğini, 5. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’nın 2016 yılının Eylül ayında yapılacağını, Romanya’daki mahalli kuruluşlar yanında Romanya Demokratik Türk Birliği ve TİAD gibi kuruluşlarla daha yakın bir işbirliği içinde olunacağını söyledi, programın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir