5. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması yapıldı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

2012 yılından bu yana UKİD – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından Romanya’da düzenlenen ve artık gelenekselleşen Sarı Saltuk Buluşması’nın beşincisi 2-4 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından düzenlenen Geleneksel Babadağ – Romanya Sarı Saltuk Buluşması’nın beşincisi 2-4 Eylül 2016 tarihleri arasında büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Balkanlarda sevgi ve kardeşliğin sembol isimlerinden Sarı Saltuk Baba isminin ve felsefesinin yaşatılması maksadı ile düzenlenen program yine ünlü mutasavvıf ve halk önderinin türbesinin bulunduğu Babadağ’da yapıldı.

Program Babadağ Belediyesi’nin salonundaki açılış toplantısı ile başladı. Açılışta Romanya’daki ilim insanlarımızdan Gülten Abdula’nın kısa sunumu yanında kurum ve kuruluş temsilcilerinin selamlama konuşmaları yapıldı. UKİD Yönetim Kurulu üyesi ve televizyon sunucusu Fehmi Atay tarafından takdim edilen bu bölümde söz alan UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Babadağ Belediye Başkanı George Karaman, TİAD Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koska, iş adamlarımızdan Sabit Daniş, Köstence Yunus Emre Enstitüsü Başkanı A. Oğuzhan Yüksel, eski Romanya milletvekillerinden Salih Necat, Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan ve T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş Sarı Saltuk’un önemi ve mesajları üzerinde durdular.

Romanya’nın değişik yörelerinden gelen Sarı Saltuk Baba sevdalıları tarihi Gazi Ali Paşa camiinde buluşarak buradan evliyanın türbesine yürüdüler. Türbedeki programda kadınlar tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı, Erhan Demirhan tarafından dualar edildi ve Derviş Hüseyin’in okuduğu deyişler dinlendi.

 

Türbedeki programın ardından topluluk Koyun Baba türbesinin bulunduğu tepeye yürüdüler. Tepenin yamacında davetlilere lokma ikramı yapıldı, toplu yemek yenildi. Zahmetli tırmanışı göze alarak Koyun Baba türbesine çıkanlar burada da Kur’an-ı Kerim okuyup dualar ettiler.

Geçmiş programlara göre katılımcıların tamamına yakınının Romanya’dan olduğu anma programı için Romanya’daki iş adamlarının önemli katkıda bulundukları görüldü. Organizasyonun yükünü önemli ölçüde Sabit Daniş üzerine alırken yine iş adamlarımızdan Ömer Süsli ile Ali Karaçayır, öte yandan Romanya Türk İşadamları Derneği – TİAD programa katkı sağladılar. Köstence Yunus Emre Enstitüsü ve İslami Hizmetler Vakfı da programı destekleyen kuruluşlar arasında idi.

Baştan sona büyük bir heyecan ve manevî atmosfer içerisinde geçen 5.Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’nın ardından bir değerlendirme yapan UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Babadağ’da gelecek sene yapılacak programın 9 Eylül 2017 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir