Arnavutluk’un gelişimine TİKA katkısı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Arnavutluk’taki belediye ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, TİKA’nın ülkenin gelişimine önemli bir katkı sunduğu noktasında hemfikir. Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Hado: “TİKA, hastanelere ve okullara katkıda bulunmuştur. Orduya ve polise katkıda bulunmuştur. TİKA, katkıda bulunmayı ahlaki bir yükümlülük olarak nitelendirmektedir” cümleleriyle TİKA’nın yardımlarını ifade etti. 

Arnavutluk’taki belediye ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) ülkenin gelişimine önemli bir katkı sunduğu noktasında hemfikir.

Açıklamada bulunan Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Abaz Hado, TİKA’nın Arnavutluk’ta birçok alanda somut katkısı olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Çameria Derneğinin başkanlığını da yürüten Hado, TİKA’nın çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek, TİKA’nın Arnavutluk’a katkısının “elle tutulur” olduğunu ifade etti.

Hado, TİKA’nın Arnavutluk’taki çalışmalarının başta kültürel mirasın korunması olmak üzere birçok alana yayıldığını kaydederek, buna rağmen TİKA’nın yaptığı katkılar noktasında kamuoyunda bilgi eksikliği olduğunu söyledi.

TİKA’nın Arnavutluk’ta çok verimli çalışmalar yaptığına dikkati çeken Hado, TİKA’nın Arnavutluk devletinin ve toplumunun yatırım ve bakım yapma imkanı olmadığı yerlerde devreye girdiğini, ülkedeki altyapıyı iyileştirmek için de çalışmalar yaptığını kaydetti.

Arnavutluk özelinde TİKA’ya yapılan eleştirilere de yanıt veren Hado, bu tür olumsuz yorumların TİKA’nın Arnavutluk’ta yıllardır yaptıklarının tespit edilememesinden kaynaklandığını söyledi.

Hado, TİKA’nın sadece İslam ve Osmanlı mimarisine yönelik çalışmaları olmadığına ve tüm diğer alanlarda da çalışmalar yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“TİKA, çalışmalarını sadece Türk devletini temsilen bir ilişki olarak değil, bunun ötesinde tarih boyunca iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere katkıda bulunan ve Arnavutluk kurumlarıyla işbirliğini güçlendiren gerçek ve somut yardımlar olarak görmüştür. TİKA, bu yönde diğer kurumlar gibi çok önemli bir rol oynamıştır.”

Hado, TİKA’nın Arnavutluk’ta yıllardır faaliyet gösterdiğini anımsatarak, “TİKA, hastanelere ve okullara katkıda bulunmuştur. Orduya ve polise katkıda bulunmuştur. Arnavutluk’ta faaliyet gösteren bazı kurumların aksine, yaptıklarını kanıtlama veya reklamını yapmayı öncelikli olarak görmemiştir. Çünkü TİKA, katkıda ve yardımda bulunmayı ahlaki bir yükümlülük olarak nitelendirmektedir.” ifadelerini kullandı.

“TİKA, Türkiye-Arnavutluk stratejik ortaklığının örneklerinden”

Arnavutluk’ta faaliyet gösteren Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR) Başkanı Mehdi Gurra da kötü niyetli yorumlarla TİKA’ya “çamur atılmak” istendiğini kaydederek, bu şekilde prestijli bir kurumun itibarına ve mükemmel düzeydeki Arnavut-Türk ilişkilerine zarar verilmek istendiğini vurguladı.

İşkodra şehrindeki medresenin eski öğretmenlerinden birinin, terör propagandası yapmakla suçlanmasının ardından sosyal medyada TİKA tarafından da desteklenen bu okulda aşırıcılık propagandası yapıldığı yönünde suçlamaların baş gösterdiğini anımsatan Gurra, şunları söyledi:

“Bu tür sefil girişimlerin, Arnavut karşıtı ve İslamofobik çevrelerin umutsuz girişimleri olduğunu ve bu sayede genç Arnavut kuşağını uyum, barış ve dinlerarası hoşgörü değerleriyle eğitim yolunda asil bir misyon üstlenen başarılı bir eğitim kurumunun imajına zarar verilmek istendiğini ifade etmek isterim.”

Gurra, bunun da ötesinde “şeytani bir şekilde” TİKA’ya çamur atılmak istendiğini vurgulayarak, “Böyle prestijli bir kurumun itibarına, kardeşçe nitelendirilen ve ekonomi, eğitim, kültür ve savunma alanlarında ilerlemiş çok yönlü işbirliğinin olduğu Arnavut-Türk ilişkilerine zarar verilmenin hedeflendiğini belirtmek isteriz.” dedi.

TİKA’nın, Türk halkının, devletinin ve siyasetinin Arnavutluk ile iyilik, dostluk ve stratejik ittifak ifade eden en somut örneklerinden biri olduğuna işaret eden Gurra, TİKA’nın son 20 yılda Arnavutluk’un gelişimi ve vatandaşlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi noktasında önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Gurra, TİKA fonları sayesinde, Arnavutluk’ta hastaneler, su kaynakları ve okulların durumlarının iyileştirildiğini belirterek, ayrıca Arnavutluk’taki ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yönelik çalışmaları da olan TİKA’nın, ülke genelinde yetimlere gıda, giysi ve okul çantası yardımı yaptığını söyledi.

Ülke kamuoyundaki bilgi kirliliğini de yorumlayan Gurra, ALSAR Vakfı olarak doğru gazeteciliğe aykırı bilgilerin yayınlanmasını ve Arnavutluk’taki FETÖ uzantılarının çıkarları doğrultusunda sosyal medyanın kullanılmasını şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Kamuoyuna bu tür saldırıların tuzağına düşmemeleri uyarısında bulunan Gurra, İşkodra’daki medresenin, Arnavutluk’taki tüm medreselerin gururu ve kuruluşundan bugüne ülkedeki Müslümanlara sunduğu öğretim faaliyetlerinden sapmayan tek kurum olduğunu vurguladı.

TİKA’nın Arnavutluk’ta büyük yatırımlar gerçekleştirdiğinin altını çizen Gurra, TİKA’ya yönelik ithamlarım “kabul edilemez” olduğunu ve Türkiye ile Arnavutluk’un bu kurumun ikili ilişkilere verdiği katkının bilincinde olduklarını sözlerine ekledi.

 (AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir