• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’nden Mezuniyetinin 118. Yılı

Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’nden Mezuniyetinin 118. Yılı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Makedonya’daki Manastır Askeri İdadisi’nden mezuniyetinin 118’inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Manastır Şehir Müzesi olarak kullanılan eski Manastır Askeri İdadisi’nde yapılan törene, Makedonya Savunma Bakanı Zoran Jolevski ve Devlet Bakanı Beycan İlyas, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Muhammed Racay, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Zeynep Gündüz, Tuğgeneral Süleyman Ertızman başkanlığındaki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) heyeti ve diğer konuklar katıldı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Savunma Bakanı Jolevski, 2010 yılından itibaren geleneksel olarak her yıl 13 Mart’ta Türkiye’den gelen konukları ağırladıklarını belirterek, Makedonya vatandaşlarının, Atatürk gibi büyük bir devlet adamının bu topraklarda eğitim görüp yaşamasından son derece onur duyduğunu ifade etti.

Makedonya’nın dış politikadaki önceliğinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliği olduğunu kaydeden Jolevski, “Türkiye, NATO üyesi olarak bu yönde en başından beri Makedonya’ya tam destek vermekte. Batı Balkanlar ancak bu şekilde daha güvenli ve güçlü olacaktır. Bu bağlamda, Türkiye’nin yaptığı liderlik çok önemli.” diye konuştu.

TSK Heyet Başkanı Tuğgeneral Ertızman da siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel ve tarihi açıdan pek çok ortak bağlarının bulunduğu dost bir ülkede bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Makedonya’nın tarih boyunca zengin bir coğrafya olduğuna işaret eden Ertızman, “Makedonya aynı zamanda Büyük İskender ve Mustafa Kemal Atatürk gibi dünya tarihine damgasını vurmuş büyük devlet adamları ve komutanlar yetiştirmiş bir coğrafyanın adı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Gündüz de etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Balkanlar’da barış, istikrar ve ortak yaşama kültürünün bir örneği olarak gördükleri Makedonya’nın her alanda ilerlemesinin en büyük istekleri olduğunu aktardı.

“Tarih Boyunca Türk-Makedon İlişkileri” isimli kitabın da konuklara tanıldığı tören kapsamında, Manastır Şehir Müzesi ve müze bünyesindeki Atatürk Anı Odası da ziyaret edildi.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir