Azerbaycan nevruzu kutluyor

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Başkent Bakü’nün tarihi mekanlarından İçerişehir’de düzenlenen “Bahar Kalesi Festivali” renkli görüntülere sahne oldu.

Nevruz Bayramı’nın geleneksel ve coşkulu kutlandığı Azerbaycan’da bayram etkinlikleri birbirinden renkli görüntülerle devam ediyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dün nevruz ateşini yakmasıyla başlayan coşkulu kutlamaların bugünkü adresi tarihi İçerişehir oldu.

İçerişehirde düzenlenen “Bahar Kalesi Festivali”nde kurulan stantlarda Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye, İran, Tacikistan, Afganistan, Kazakistan ve Rusya’ya ait yöresel yemekler, kıyafetler ve el sanatları tanıtıldı, etkinlikler düzenlendi.

Bakü Büyükelçiliği tarafından organize edilen Türk standında, Türk mutfağından örnekler ikram edildi, ziyaretçilere Türkiye’yle ilgili bilgi verildi. Stantta, ziyaretçilere döner ve pamuk şekeri ücretsiz dağıtıldı. Bakülüler ve turistler, Türk kaligrafi sanatçısı Yıldırım Bayazıt Yaylak’ın yaptığı eserlere büyük ilgi gösterdi.

Festivalin açılışına katılan Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, doğanın uyanmaya başladığı, kışın geride bırakıldığı ve güzel günler görecekleri bahar ayına merhaba dediklerini söyledi.

Özoral, “Nevruz bu yeniden doğuş ve canlanmanın başlangıcını teşkil ediyor ve Türk dünyasının en büyük bayramı. Bu bayramın bütün Türk dünyasına sevinç ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Festival, yerli ve yabancı grupların müzik gösterileriyle devam etti.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir