“Bağımsızlık Günü sevinç günüdür”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Eski Kosova Cumhurbaşkanı Sejdiu “Bağımsızlık Günü Kosova’da olduğu gibi Arnavutluk, Türkiye, ABD ve diğer ülkelerde yaşayan Arnavutlar ve bağımsızlığı destekleyenler için sevinç günüdür” dedi.

Kosova’nın eski cumhurbaşkanlarından Fatmir Sejdiu, “Bağımsızlık Günü Kosova’da olduğu gibi Arnavutluk, Türkiye, ABD ve diğer ülkelerde yaşayan Arnavutlar ve bağımsızlığı destekleyenler için sevinç günüdür.” dedi.

Kosova’nın bağımsızlığının 9’uncu yılında açıklamada bulunan Sejdiu, bağımsızlığın Kosovalıların çabalarıyla bağlantılı uzun bir sürecin doruk noktası olduğunu ifade ederek bu sürecin güçlü bir siyasi hareketin ve uluslararası destekle gerçekleşen görüşmelerin ardından geldiğini kaydetti.

Kosova’nın bağımsızlık bildirisini ilk imzalayan isim olan Sejdiu, Bağımsızlık Günü’nün Kosova’ya karşı oluşan kötü düşüncelere bir cevap niteliğinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kosova’nın bağımsızlığı ile bölgenin istikrarsızlaşacağı, ülkedeki Sırplardan intikam alınacağı, onların kitlesel göçüne neden olunacağı, Kosova’nın organize suç yuvası olacağı ve Büyük Arnavutluk’un kurulacağı yönünde, bağımsızlık karşıtları tarafından dile getirilen kötü düşüncelere de bir cevap oldu.”

Bağımsızlık Günü’nün Kosova’da olduğu gibi Arnavutluk, Türkiye, ABD ve diğer ülkelerde yaşayan Arnavutlar ve bağımsızlığı destekleyenler için “sevinç günü” olduğunu vurgulayan Sejdiu, bir sonraki günün ise geleceğe yönelik hedefleri yerine getirmek için çalışma günü olduğunu ifade etti.

Bağımsız 9 yılın ardından her alanda hızla gelişen bir Kosova görmeyi dilediğini söyleyen Sejdiu, “Daha hızlı gelişme temposu olmasını isterdim. Kosovalıların göç için Avrupa’nın kapılarını çalmamalarını dilerdim. Ülkelerini sevmelerini isterdim. Çünkü bu bir ülke ve o ülkenin toplumu için önemlidir.” diye konuştu.

“Kosova daha çok Majlindalar çıkarmalı”

Sejdiu, son yıllarda Kosova’yı tanıyan ülkelerin azaldığına dikkati çekerek Kosova’ya ilk olimpiyat madalyasını kazandıran judocu Majlinda Kelmendi’nin tek başına ülkesinin dünyada tanınmasını sağlayamayacağını, daha çok Majlindalar çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Kosova’nın bir devlet olarak tamamlanması için ülkedeki tüm toplumların, özellikle de Sırbistan’ın politikalara rehin olan Sırp toplumunun entegrasyonuna özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Sejdiu, Sırbistan’ın herkesle çatışma içinde olduğu yolları bertaraf ederek entegrasyon süreçlerine önemli bir partner olması gerektiğini söyledi.

Sejdiu, tüm ülkelerin geleceklerinin ortak olduğunu ve iletişimde olarak tüm engelleri aşmaları gerektiğini dile getirerek “Kosova’nın bir perspektifi var ancak bu daha fazla bağlılık ve ciddiyet gerektiriyor.” dedi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir