• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Bakü’de Uluslararası Kudüs Sorunu Konferansı Düzenlendi

Bakü’de Uluslararası Kudüs Sorunu Konferansı Düzenlendi

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Filistin Devlet Başkanlığı yetkilisi Motasem Taem, dünya kamuoyundan, Arap ve İslam dünyasından başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması için destek beklediklerini söyledi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi (CEİRPP), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Azerbaycan hükümetince düzenlenen Uluslararası Kudüs Sorunu Konferansının ikinci gününde “Doğu Kudüs için yeni yaklaşım” başlıklı oturum yapıldı.

Filistin heyeti başkanı Taem, oturumda yaptığı konuşmada tüm Müslümanlar için kutsal mekan olan Mescid-i Aksa’da insanların haklarının İsrail tarafından ihlal edildiğini söyledi.

Son birkaç günde işgalci İsrail güçlerinin onlarla Filistinliyi gözaltına aldığını bildiren Taem, tutuklananlar arasında çok sayıda yaşlı ve kadın da bulunduğunu belirtti.

“Filistin halkı, Nobel barış ödülünü hak ediyor”

Filistin halkının barış ve huzuru hak ettiğini vurgulayan Taem, “Filistin halkı, İsrail’in işgalci politikasına karşı kararlılıkla direnç göstermeye devam ediyor. Filistin, 50 yıllık işgale ve sürekli işkencelere maruz kalmasına rağmen iki devletli çözüme razı. Filistin halkı, Nobel barış ödülünü hak ediyor.” dedi.

Filistin halkının uluslararası kuruluşlara ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına güvendiğini ifade eden Taem, “İsrail bu kararları hiçe sayıyor. Filistin halkının kutsal mekanlara girmesi engelleniyor. Elli yıl önce başlayan işgal sonrasında İsrail sistemli şekilde yıldırma ve Kudüs’ü Yahudileştirme politikası yürütüyor.” şeklinde konuştu.

Mescid-i Aksa’da yaşananlardan da bahseden Taem, “İsrail polisi orayı abluka altında tutuyor. Orada çok sayıda tarihi el yazmalar bulunuyor. Tüm bunlar tehlike altında. Kudüs halkı dünya kamuoyundan, Arap ve İslam dünyasından destek bekliyor. Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması için destek bekliyoruz.” dedi.

“İnsanım, diyen herkes, Filistin’de yaşananlara duyarlı olmalı”

Konferans katılımcılarından, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, Filistin davasının İslam dünyasının gündemden düşmeyecek en önemli davalarından biri olduğunu söyledi.

İslam dünyasından Filistin ve Kudüs’le ilgili ciddi çabaların uzun zamandır devam ettiğini bildiren Kulaklıkaya, şöyle konuştu:

“Tüm bunlara rağmen bütün dünya ve bütün insanlık İsrail karşısında acziyetini itiraf etmiş durumda. Birleşmiş Milletlerin aldığı kararları dikkate almayan bir devletle karşı karşıyayız. Sadece İslam dünyasının değil bütün insanlığın İsrail’e karşı güç birliği içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Kudüs, üç dinin barış içerisinde yaşamasına yetecek kadar geniş. Ancak İsrail’in Yahudileştirme çabaları bütün tarafları germeye yetiyor. Oradaki kardeşlerimizin acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Bu dava, sadece Filistinlilerin omuzuna yüklenecek kadar küçük dava değil. İnsanım diyen herkesin orada yaşananlara karşı gözlerini açması, duyarlı olması gerekiyor.”

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir