Başkan’dan Mesaj

  • UKİD
  • 9 Yıl önce
  • 0

Ukid Başkanı Musa Serdar Çelebi,yaptığı açıklamada 2012 yılı ikinci dönem çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: 

Değerli dostlar,

UKID, yeni dönem çalışmalarına yeni adresinde başladı.

İnsanımızın yaşadığı tüm ülkelerde çalışma yapacak olan UKID,  bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye dışındaki sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak,   mevcut imkanların geliştirilmesi ya da aktüel sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla projeler üretecek ve uygulayacaktır.

Yurtdışında yaşayan ve çalışan vatandaşlarımız ve akraba topluluklar,  Türkiye ile olan ilişkilerinde ve  sosyal, ekonomik ya da kültürel projelerin hayata geçirilmesinde, kendi  imkan ve sorunlarını bilen bilgi ve tecrübe sahibi sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç duymaktadırlar. UKID, insanımızın bu ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. 2012 yılı sonuna kadar özellikle Batı Avrupa, Amerika, Orta ve Güney Afrika`daki kardeş ve akraba konumundaki sivil toplum kuruluşları ile ikili görüşmeler yapmak ve ortak projeler hazırlamak için çalışmaktadır.

UKID, 7-12 Ağustos 2012 tarihlerinde Macaristan’da yapılacak  Türk Macar Kurultayına, Bugaç Ovası  Şenlikleri’ne katılacak;  Türkistan coğrafyasında yaşayan soydaşlarla  Avrupa ülkelerindeki soydaşlarımızın buluşmasına zemin hazırlayacak, benzer buluşmaların  diğer ülkelerle gerçekleştirilmesi için görüşmeler yapacaktır.

 

Eylül ayında, bağımsızlığı resmen tanınmış olan Kosova`nın ekonomik kalkınmasında Türkiye ile olan işbirliğinin önemi üzerine bir toplantı düzenlenecektir.

Romanya’da, Köstence-Babadağ`da, Balkanlara “birlikte barış içinde yaşama” sırrını öğretmiş  Sarı Saltuk Baba huzurunda, Ekim ayı sonunda 1. Sarı Saltuk Çalıştayı düzenlenecektir. Tüm Balkan ülkelerinden gelecek Bektaşi babalarının, inanç ve kanaat önderlerinin katılımı ile toplanacak olan Çalıştay, sadece bu büyük Türk düşünür ve mutasavvıfının anılması ile sınırlı kalmayacak, eski bir geleneği tekrar canlandıracaktır.

Çalışmalarına Eylül ayında başlayacağımız  “ Balkan Romanları Çalıştayı” projemiz,  altı asır boyunca birlikte yaşadığımız, büyük çoğunluğu İstanbul Türkçesi konuşan “ Biz de Milletiz” diyerek İslama ve Türklüğe atıf yapan Balkanlardaki Çingene kardeşlerimizle buluşmayı amaçlamaktadır. 3-6 Mayıs 2013 de İstanbul`da yapılacak toplantı ile sonuçlanacak bu proje ile ortak sorunlara  ortak çözüm yolları aranacaktır.

Yine Eylül ayından itibaren,  yıllarca yurtdışında çalışan ve nihayet yurda dönen gurbetçilerimizi bir araya getirmeye dönük,  “gurbetçi buluşmaları” adını verdiğimiz  toplantılar başlatılacaktır. Özellikle Kayseri, Yozgat, Konya, Afyon, İstanbul gibi şehirlerde başlatılacak toplantıların hedefi,  gurbetçi kardeşlerimizi yalnızlık duygusundan kurtarmak, yurtdışında kazandıkları büyük bilgi ve tecrübeyi ülkemize kazandıracak projeler geliştirmek olarak özetlenebilir.

Bu çalışmalarımız sürerken, bilhassa Ramazan’da ve Kurban Bayramı’nda hayır işlerine de yoğunlaşacağız. Kendi ülkemizdeki fukara akraba, garip guraba yanısıra özellikle  Afrika’da seçeceğimiz bölgelerde önemli kurban bağışı çalışmaları gerçekleştireceğiz.

UKID olarak sizlerden ve bizi izleyen herkesten ricamız, yukarıda sıralamaya çalıştığız amaçlar doğrultusunda yeni projeler üretilmesine katkıda bulunmanızdır. Düşündüğünüz, yapılmasında fayda gördüğünüz tüm konuları bizimle paylaşmanızdır. Bir de, en önemlisi,  dualarınızda bizi unutmamanızdır.

Barış ve kardeşlik içinde, şerefle yaşama dileği ile gönülden selamlar..

Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir