Belgrad Sempozyumu Değerlendirme Toplantısı yapıldı

  • UKİD
  • 6 Yıl önce
  • 0

24-26 Şubat tarihlerinde Belgrad’da yapılan ekonomi sempozyumunun değerlendirmesi UKİD yönetim kurulunda yapıldı.

Daha önce Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’da yapılan ‘Türkiye’nin Balkan Ülkeleri ile Ekonomik İlişkileri Nasıl Geliştirilir?’ başlıklı sempozyumlar dizisinin Belgrad-Sırbistan ayağının gerçekleşmesinin ardından konu UKİD yönetimince değerlendirildi ve geleceğe ait yol haritası üzerinde çalışmalar gözden geçirildi.

UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi’nin yaptığı açıklamaya göre UKİD, bundan sonraki ekonomik gayeli faaliyetlerde daha somut hedeflere odaklanacak. Bu çerçevede, orta ölçekli ve küçük işletmelerin birbirleriyle doğrudan temas kurmasına katkı sağlayan faaliyetler arttırılacak. 

Belgrad Sempozyumu
Bilindiği gibi İktisadi Araştırmalar Vakfı ile birlikte düzenlenen “Türkiye Sırbistan Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi” Programı 24-26 Şubat 2015 tarihlerinde Belgrad’da yapıldı. Programın sempozyum kısmı 25 Şubat tarihinde Belgrad-Metropol Hotel’de büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Etkinlik programı 24 Şubat akşamı, T.C. Sırbistan Büyükelçisi M. Kemal Bozay tarafından Elçilik rezidasında verilen resepsiyonla başladı. Resepsiyona Türk ve Sırp iş adamları yanında T. C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım da katıldılar.

25 Şubat günü Metropol otelde yapılan sempozyumun açılış oturumu  İktisadi Araştırmalar Vakfı Prof.Dr. Ahmet İncekara’nın konuşması ile başladı. Sırasıyla Sırbistan Başbakan Yardımcısı  ve Ticaret Bakanı Rasim Ljajic  ve Türkiye Cumhuriyeti   Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım birer konuşma  yaptılar. Her iki bakan Türk-Sırp ilişkilerinin daha ileriye götürülmesi için hükümetlere düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını,belirttiler. Rasim Ljajic konuşmasında Sırbistan’da daha çok Türk yatırımcılarını görmeyi arzu ettiklerini, yatırımcılar için Sırbistan’ın iyi bir pazar olabileceğini,bu toplantıya gösterilen ilginin  Sırbistan’da şimdiye kadar yapılan toplantılardan daha fazla olduğunu dile getirdi.

Adnan  Yıldırım, toplantının her iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağını, özellikle Halkbank’ın Sırbistan’da bir bankayı banka satın almasının, gelecekte ülkelerin  ekonomik ilişkilerinin gelişmesine ve finans sektörünün büyümesine büyük katkısı olacağını belirtti.

Son derece verimli geçen sempozyumun açılış oturumunda söz alan diğer konuşmacılar, T.C. Belgrad Büyükelçisi M.Kemal BOZAY, UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar ÇELEBİ, DEİK Türkiye –Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksandar MEDJEDOVİC,  Sırbistan Ticaret Odası Uluslararası Ekonomik İlişkiler Direktörü Aleksandra STANAREVIC ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mustafa AYDIN, Sempozyumun  her iki ülkenin ekonomik  ilişkilerini daha ileriye götüreceğine inandıklarını, ve her iki ülke hükümetlerinin gelişmelerin önündeki  engelleri kaldıracak kararları hızlıca alması gerektiğini söylediler.

Sempozyumun tebliğ oturumunda, her iki ülkeden bilim adamları Prof. Dr. Adem Şahin ve Prof. Dr. Hasan Hanic, ülkelerinin ekonomik göstergeleri ile ileriye yönelik yatırım  potansiyeli  hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen Prof. Dr. Hasan Hanic’in  moderatörlüğündeki birinci  panel oturumunda,Türkiye Ticaret Ateşesi  İsmail  BOZDEMİR, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası  Dış ilişkiler uzmanı  Aleksandar KEMİVES, Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Bölümü Direktörü A.Serhat GÖRGÜN, Halk Bankası Daire Başkanı  Levent GÜZEN   iki ülke arasındaki ilişkileri çeşitli yönlerini ele alan birer konuşma yaptılar. Borsa  İstanbul temsilcisi Sayın A.Serhat Görgün Borsa İstanbul’un faaliyetlerini ve hedefleri hakkında  ayrıntı bilgi verdi. Sırbistan şirketlerinin  kurumsallaşması halinde Sırbistan borsasının gelişeceğini, kurumsallaşmanın ise şirketlerin sermaye yapılarında  öz kaynaklarının güçlü olması halinde mümkün olabileceğini  iki ülke borsaları arasındaki ilişkilerin arttırılması yönünde her türlü eğitim desteğini verebileceklerini ifade etmiştir.

Sancak Programı
26 Şubat günü UKİD heyeti program çerçevesinde Sancak Bölgesi’ni ziyaret ederek ekonomik alanda yapılacak etkinlikler konusunda bilgi alış verişinde bulundu.Bu arada Novi Pazar’daki Tekstil Fuarı’nı da gezerek, katılımcılarla görüştüler.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir