Doboj Jug’dan Türklere yatırım çağrısı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0
Bosna Hersek’in kuzeyinde yer alan Doboj Jug sahip olduğu iş potansiyeliyle Türk yatırımcıları bekliyor. Doboj Jug Belediye Başkanı Tukic “Türk yatırımcılara burada yatırım yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Özellikle mobilya sektörü bunun için son derece elverişli” dedi. 

Bosna Hersek’in kuzey kesiminde, ticaret ve sanayinin gelişmiş olduğu bölgede yer alan Doboj Jug beldesi sahip olduğu iş potansiyeliyle Türk yatırımcıları bekliyor.

Doboj Jug Belediye Başkanı Mirnes Tukic, ülkenin en küçük beldelerinden biri olan Doboj Jug’un sahip olduğu yatırım potansiyelini ve olası iş birliği imkanlarını değerlendirdi.

Hırvatistan sınırına yakın, ana yolların ve demir yollarının kesiştiği, sanayi bölgelerinin yoğun olduğu bir konumda bulunan beldenin, sürekli gelişim gösterdiğini aktaran Tukic, özellikle otomobil alım-satımı, mobilya üretimi ve tarımın önemli potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta evlerini terk etmek zorunda kalan bölge halkının, geri dönüş sürecinin devam ettiğine işaret eden Tukic, 4 bin 500 nüfusluk beldenin önemli bir iş gücüne sahip olduğunu aktardı.

Tukic, tarımın belde için en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu ifade ederek, bu nedenle belediye olarak halkı tarıma teşvik etmek için birçok proje ürettiklerini, bu şekilde hem istihdamı artırmak hem de yeni yatırımcıları bölgeye çekmek istediklerini ifade etti.

Beldenin sınırları içinde üç sanayi bölgesi bulunduğunu aktaran Tukic, “Odak noktamız üretim. Belediye olarak burada yatırım yapmak isteyen herkese her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Açmayı planladığımız proje geliştirme ofisi ile yatırım yapmak isteyen firmalara kolaylık sağlayacağız.” dedi.

Tukic, beldenin kapılarının tüm yatırımcılara açık olduğunu vurgulayarak, halihazırda bölgede metal ve mobilya üretiminde çalışan firmaların olduğunu, bu firmaların İtalya, Almanya ve Avusturya gibi ülkelere ihracat yaptığını aktardı.

Bosna Hersek’in orman bakımından zengin bir ülke olduğunu ve bunun en iyi şekile değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Tukic, bölgedeki başarılı mobilya firmalarının üretimi Bosna Hersek’te yapıp ürünlerini dış pazara sattığını kaydetti.

Beyin göçünü engellemeye çalışıyorlar

Tukic, Bosna Hersek genelinde sorun haline dönüşen eğitimli genç nüfusun yurt dışına göç etmesi meselesinin kendilerini de etkilediğini hatırlatarak  “Gençlerin çoğu, Almanca öğrenip Almanya’ya yerleşmek istiyor. Belediye olarak gençlere yönelik projelerle onlara istihdam sağlamaya ve göçü engellemeye çalışıyoruz.” dedi.

Ankara’nın Sincan Belediyesi ile 2011 yılından beri “kardeş belediye” olduklarını ve bu kapsamda birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Tukic, “Bu projeler sayesinde beldemize önemli katkı sağlandı. Özellikle 2014 yılındaki sel felaketinde büyük hasara uğrayan beldemize, Sincan Belediyesi tarafından önemli yardımlar ulaştırıldı.” diye konuştu.

Her yıl Ramazan ayında Sincan Belediyesi tarafından beldede her akşam 100 iftar  verildiğini ayrıca beldede ikamet eden 4 medrese öğrencisinin tüm masraflarının yine Sincan Belediyesi tarafından karşılandığını söyleyen Tukic, “Kendilerine yardımları için teşekkür ediyorum. Bu iş birliğinin uzun yıllar devam etmesini temenni ediyorum.” yorumunu yaptı.

Türk yatırımcılara çağrı

Türkiye’deki belediye ve şahıslarla olan iyi ilişkilerini yatırımlara da yansıtmak istediklerini söyleyen Tukic, “Doboj Jug Belediyesi olarak Türk yatırımcılara burada yatırım yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Özellikle mobilya sektörü bunun için son derece elverişli.” dedi.

Göreve kısa bir süre önce başladığını ve geçen zaman içinde ülkedeki bazı Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu anımsatan Tukic, özellikle Yunus Emre Enstitüsü yetkilileriyle beldede Türkçe’nin yaygınlaşması için yapılabilecek projeleri konuştuklarını aktardı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığının (TİKA) da 2014 yılındaki sel felaketinde hasar gören yerlerin onarımı noktasında yardımcı olduğunu söyleyen Tukic, ilerleyen zamanda TİKA yetkilileriyle de yeni projeler hakk
ında görüşmek istediğini dile getirdi.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir