Ermeni Sorunu İstanbul Ticaret Ünivesitesi’nde Tartışıldı

  • UKİD
  • 7 Yıl önce
  • 0

Uluslararası sempozyum İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkdilli Topluluklarla Dostluk Derneği ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği’nce birlikte düzenlendi.

‘Tarih süreci içerisinde Türkiye Azerbaycan İlişkileri ve Ermenistan Sorunu’ konulu uluslararası sempozyum, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Haliç’teki Sütlücü yerleşkesinde bugün gerçekleştirildi.

Dikkatle izlenen sempozyumu İstanbul Ticaret Üniversitesi, Azerbaycan’dan Türkdilli Topluluklar Dostluk ve İşbirliği Derneği ile Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarımızdan Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği birlikte düzenlediler.

Temel gayesi, uzun sure beraber yaşayan toplulukların 19. Yüzyıldan sonra neden savaşır hale geldiklerinin ortaya konması ve bilhassa sözde Ermeni soykırımı iddiaları, Azerbaycan topaklarının yüzde yirmilik kısmının Ermenilerce işgali ve bu esnada yaşanan katliamların dünya kamuoyuna aktarılması olan sempozyum, büyük ilgi gördü.

Programın açılış bölümünde, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı  Erhan ERKEN
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, İstanbul Ticaret Üniversitesi Merkez Başkanı Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi ve Türkdilli Topluluklarla Dostluk ve İşbirliği Derneği Başkanı Eldeniz Salmanov birer konuşma yaparak konunun önemine değindiler.

Programın sempozyum bölümüne ise, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Özkır’ın yönetiminde Azerbaycan’dan milletvekilleri Fazıl Mustafa ve Musa Quliyev ile üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nadir Devlet ve Mim Kemal Öke konuşmacı olarak katıldılar.

Konuşmacılar, tarihi süreç içerisinde Türk-Ermeni ilişkilerini değerlendirirken, Dünya kamuoyunun bilhassa Azerbaycan’ın işgali ve Hocali katliamı gibi konulara duyarsız kaldığını, bunların bıkmadan usanmadan anlatılması gerektiğini, bölgede kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu topraklardan çekilmesi gerektiği üzerinde durdular.

Bölgede barışın hüküm sürmesinin en çok Ermenilere yarayacağına dikkat çeken konuşmacılar, buna rağmen belirli güçlerin etkisi ve yönlendimesiyle Ermenistan’ın buna yanaşmadığını söylediler.

Soru cevap bölümünde, bazı izleyiciler ısrarla Azerbeycan’ın topraklarını güç kullanarak geri alması gerektiği yönünde görüşler belirtip, bunun neden gerçekleşmediği yolunda sorular sorarken, Azerbaycan milletvekilleri sorunu barışçı yollardan ve kalıcı bir şekilde çözmek konusunda ısrarlı olacaklarını belirttiler.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir