• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Gabor Vona: ‘Türkiye büyük bir güç, onun için AB’ye almazlar’

Gabor Vona: ‘Türkiye büyük bir güç, onun için AB’ye almazlar’

  • UKİD
  • 7 Yıl önce
  • 0

Macaristan Jobbik Partisi Başkanı Gabor Vona, Sakarya Üniversitesi’nde verdiği konferansta çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Macaristan Joppik Partisi Başkanı Gabor Vona’nın Türkiye programı devam ediyor. Sakarya Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde ‘Tarihte Türk Macaristan İlişkileri’ konusunda konferanslar veren G. Vona, İstanbul’da Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Sakarya ve Marmara Üniversitelerinde verdiği konferansları büyük ilgi gören G. Vona, konuşmalarında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte konuşmadan bazı cümleler:

– Macaristan Doğu’ya yönelmeli, çünkü kardeşleri oradadır. Biz Atilla’nın torunlarıyız. Dünyada buna inanan yaklaşık 250 milyon insan var ve biz geleceği Batı ile değil, Doğu’daki kardeşlerimizle inşa etmeliyiz.

– Dünya şu an tek kutupludur ama bir müddet sonra en az iki kutuplu olma ihtimali çok yüksektir. Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

– Manevi  ve kültürel duvarları küresel liberalizm tarafından  yıkılmış olan bir devlet, siyasi sömürgeciliğe karşı da direnemez. Buna karşı direnebilmemizin yegane yolu, geleneksel değerleri, inanç ve imanı, topluma ve millete bağlı sosyal birliği, geleneklere duyulan hürmeti, cesaret ve adalet sevdası gibi değerleri öne koymamız ve tüm toplumlara göstermemizden geçmektedir.

– Macaristan 2004’te AB’ye girdi. 10 yıl sonra,  hayat standartları 1990’a göre daha da düştü, fakir ve işsizlerin sayısı arttı.

– Türkiye’nin büyük bir güç olduğunu söylüyorum. Bu yüzden AB’ye Türkiye’yi almak istemezler.

– Dünyada doğru ve adaletli bir dengenin oluşması için Türkiye,  süper güç ve lider rölünü üstlenmelidir. BM Güvenlik Konseyinin beş ülkelik daimi üye sayısı çok az ve kabul edilemez. Bu rakam daha da artmalı ve Türkiye  Güvenlik Konseyi’nde daimi üye olarak yer almalıdır.

– Turan işbirliği, ne Macarlar ne de Türklerin varolan ittifaklarını koparmaz, Bilakis yeni bağlar inşa eder ve yeni fırsatlar sunar.  Turan İşbirliği’ne öncülük eden bir Türkiye’nin, İslam dünyasındaki mevcut lider rolünü muhafaza etmesi de çok önemlidir.

– Türkiye’nin Turan davası ve İslam davası birbirine aykırı değildir, tam aksine iki dava birbirini daha da güçlendirir.  Bizim Turan kardeşler olarak dünyaya örnek olmamızın ve birlikteliğimizi göstermemizin zamanı gelmiştir.

– Farklı dinler ortak bir davaya engel olamaz, gerçekte dünyada çizilmiş cephe hattı Hz.İsa ve Hz. Muhammed arasında değil;  tek tip doğru ve adil olmayan bir dünya ile adil bir dünya düzeni oluşturmak isteyenler arasındadır.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir