• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Gürcistan Dışişleri Bakanı Janelidze Azerbaycan’da

Gürcistan Dışişleri Bakanı Janelidze Azerbaycan’da

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikhail Janelidze, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi, mevkidaşı Elmar Memmedyarov’la bir araya geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede konuşan Aliyev, Azerbaycan-Gürcistan ilişkilerinin başarılı ve dinamik şekilde geliştiğini söyledi.

İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ulaşım ve enerji alanlarındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemine işaret eden Aliyev, bugüne kadar yürütülen iş birliğinin iyi sonuçlar doğurduğunu kaydetti.

Janelidze de Azerbaycan ve Gürcistan’ın sadece komşu değil, iki örnek dost olduğunu, ilişkilerin daha da geliştirilmesi için iyi olanakların bulunduğunu belirtti.

Görüşmede ticari, turizm ve kültürel iş birliğinin daha da geliştirilmesi, Güney Gaz Koridorunun yapım aşamasının durumu, hükümetler arası karma komisyonun faaliyetinin güçlendirilmesi gibi konularda fikir alışverişi yapıldı.

Janelidze-Memmedyarov görüşmesi

Janelidze, temasları kapsamında mevkidaşı Memmedyarov’la ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmelerin ardından Janelidze ve Memmedyarov basın toplantısı düzenledi.

Gürcü mevkidaşıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarını müzakere ettiklerini, ulaştırma konusu üzerinde daha geniş durduklarını söyleyen Memmedyarov, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bu yıl faaliyete başlayacak. Bu hat ülkelerimizin ekonomik gelişmesi için büyük olanaklar sağlayacak. Yılın ilk yarısında Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı yapılacak.” dedi.

Janelidze, tarihi çok eskilere dayanan ilişkilere sahip Azerbaycan ve Gürcistan’ın stratejik ortak olduğunu söyledi.

İlişkileri, bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak projelerle daha da geliştireceklerini bildiren Janelidze, “Bölgedeki kriz dolayısıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen sene pek iyi olmadı. Kendi potansiyelimizden maksimum düzeyde faydalanmalı ve ticaret hacmini artırmalıyız. Enerji ve ulaştırma projelerine büyük önem veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye’yi birleştiren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun yapımı yıl sonunda tamamlanacak.” diye konuştu.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir