“Kanatsız kelebek” yüzmede engel tanımıyor

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0
Doğuştan kolları bulunmayan 6 yaşındaki İsmail Zulfic, sadece ülkesi Bosna Hersek’te değil, bölgesel yüzme şampiyonalarında elde ettiği başarılarla bu spor dalında engel tanımadığını kanıtladı.  

 Doğuştan kolları bulunmayan 6 yaşındaki İsmail Zulfic, ülkesi Bosna Hersek’in yanı sıra bölgesel şampiyonalarda elde ettiği başarılarla yüzme sporunda engel tanımadığını gösterdi.

Bosna Hersek’in orta kesimlerindeki Zenica şehrinde yaşayan Zulfic, ilk başlarda sudan korkmasına rağmen bugün yüzme sporunda kazandığı madalyalarla halkın gönlünde taht kurdu.

Kısa bir süre önce Hırvatistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 9. Bölgesel Engelli Yüzme Şampiyonası’ndan da altın madalyayla dönen Zulfic, başarının azim, arzu ve umutla geldiğini bir kez daha gösterdi.

Yüzmeye bir yıl önce başlayan ve kısa sürede elde ettiği başarılarla ülkesinde “milli kahraman” ve “kanatsız kelebek” olarak anılan Zulfic, yaşadığı şehirde yüzme havuzu olmadığından haftada iki kez başkent Saraybosna’ya gelerek buradaki olimpik havuzda yüzüyor.

Açıklamada bulunan Zulfic, son kazandığı altın madalyadan dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek “Kazanmak zor olmadı. Yüzmeyi çok seviyorum.” dedi.

 “Hulk gibi güçlü ama kırılgan”

Hayalinin her gün havuza girmek olduğunu dile getiren Zulfic, kayak yapmayı da sevdiğini söyledi.

Küçük şampiyonu bir an olsun yalnız bırakmayan ailesi ve yüzme öğretmeni de İsmail’in her zaman etrafına neşe saçan, güçlü, azimli ve mücadeleci bir çocuk olduğunu anlattı.

Ülkedeki ilk ve tek engelli yüzme kulübünün kurucusu ve aynı zamanda İsmail Zulfic’in yüzme öğretmeni olan Amel Kapo, minik öğrencisiyle gurur duyduğunu belirterek 53 üyesi bulunan yüzme kulübüne ilişkin, “Bu çocuklar inanılmaz. Bir yıl gibi kısa sürece, küçük çapta mucizeler başardık.” dedi.

İsmail Zulfic’in çizgi roman karakteri Hulk’a benzeten Kapo, “Hulk, güçlü ve devasa olmasına rağmen son derece kırılgan. İsmail de öyle. Kendisi mücadeleci bir çocuk.” ifadelerini kullandı.

Kapo, ilk denemesinde sudan korkan Zulfic’i farklı metotlarla ikna etmeyi başardığını anlatarak küçük İsmail’in o günden beri derin yüzme havuzunda da sorunsuz bir şekilde yüzebildiğini söyledi.

 “Yüzmeye başlaması tesadüf oldu”

Anne Elmina Zulfic de oğlunun başarıları ve mücadelesiyle gurur duyduğunu belirterek “O çok iyimser ve enerjik bir çocuk. Hayatı seviyor. Mücadeleci ruha sahip, kaybetmeyi kabullenemiyor. Bizim ellerimizle yaptıklarımızı, o ayaklarıyla yapıyor. Yemeğini ayaklarıyla yiyor, yazı yazıyor, resim çiziyor.” dedi.

Hayatı boyunca oğlu İsmail’den daha mücadeleci birini tanımadığını söyleyen baba İsmet Zulfic de oğlunun yüzmeye başlamasının tamamen tesadüf olduğunu ifade etti.

Baba Zulfic, “Eşim İsmail’in fotoğrafını En Güzel Bebek Yarışması’na göndermişti. İnsanlar da fotoğrafı beğenmiş, paylaşmış, bize Amel Kapo’nun iletişim bilgilerini göndermişti. Kendisinin engelli yüzme kulübünün kurucusu olduğunu öğrendik. İsmail üç yaşındayken boğulma tehlikesi atlatmıştı. Dolayısıyla buraya gelişimizin sebebi madalya kazanmak veya rekor kırmak değil, oğlumuzun sağlığıydı.” diye konuştu.

Oğlunun Hırvatistan’daki bölgesel şampiyonada elde ettiği başarıya da değinen baba Zulfic, “Hala rüyada olduğumuzu düşünüyoruz. Elde ettiği başarının ne denli büyük olduğunu henüz idrak edemedik.” ifadelerini kullandı.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir