Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: “Her iki tarafın da gösterdiği yapıcı bağlılıktan dolayı cesaretlendim. Bu bağlılık ve siyasi irade, gerginliğin azaltılmasında önemli katkı sağlıyor”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecine ilişkin, “Bu bağlılık ve siyasi irade, gerginliğin azaltılmasında önemli katkı sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Mogherini, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi adına AB arabulucuğunda devam eden diyalog süreci kapsamında, Kosova ile Sırbistan’ın cumhurbaşkanları ve başbakanları ile dün akşam bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından yazılı açıklama yapan Mogherini, 24 Ocak’ta yine aynı isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmedeki meselelerin görüşülmesine dünkü toplantıda da devam edildiğini aktardı.

İki tarafın da gösterdiği yapıcı bağlılıktan dolayı cesaretlendiğini ifade eden Mogherini, “Bu bağlılık ve siyasi irade gerginliğin azaltılmasında önemli katkı sağlıyor. Biz bu ruhta çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Diyalog sürecinin Sırbistan ile Kosova için önemine işaret eden Mogherini, ilişkilerin normalleşmesindeki ilerlemenin hem barışı korumak hem de AB üyeliği yolunda ilerlemek adına, Avrupa’nın ve bölgenin istikrar için önemli olduğunu kaydetti.

Tarafların diyalog çerçevesinde birlikte çalışacaklarına dair tam bağlılıklarını yinelediklerini söyleyen Mogherini, samimi ve yapıcı tartışmalardan dolayı iki tarafın temsilcilerine de teşekkür etti.

Sırbistan ve Kosova temsilcileri son olarak 24 Ocak’ta Brüksel’de bir araya gelmişti.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir