Kosova’da 9. Domates Festivali

  • UKİD
  • 3 Yıl önce
  • 0
Türk belediyesi Mamuşa’da düzenlenen festival, ülkedeki Türk kültür ve geleneklerini tanıtmayı amaçlıyor.
Kosova’nın güneyindeki tek Türk belediyesi Mamuşa’da, 9. Domates Festivali gerçekleşti.

Kosova’daki Türk kültür ve geleneklerini tanıtmayı amaçlayan festivale Kosova Devlet Bakanı Edita Tahiri, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Türkiye’den gelen belediye temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda, Mamuşa Belediyesinin tanıtım videosu ile 15 Temmuz darbe girişimini anlatan görüntüler izlendi.

Devlet Bakanı Tahiri, burada yaptığı konuşmada, Mamuşa ve buradaki Türk halkının 1999 Kosova Savaşı sırasında gösterdikleri cesaret ile bilindiklerini söyledi.

Türkiye ile Kosova’nın tarihten gelen birçok ortak şeye sahip olduğunu dile getiren Tahiri, iki ülke halklarının köprü görevi üstlendiğini ifade etti.

Türkiye’nin karşı karşıya geldiği zorlukların farkında olduklarını ancak Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak güçlü olduğunu kaydeden Tahiri, “Türkiye’nin istikrarı ve demokrasisi için her zaman yanında olacağız.” dedi.

Büyükelçi Kılıç ise festivalin “Milli İrade ve Demokrasi” yürüyüşü ile ayrı bir anlam kazandığını belirtti.

Bütüç de Türkiye’nin etnik farklılıkları ayırmaksızın Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum aracılığıyla Kosova’ya yardımda bulunduğunu aktardı.

Festival, Mamuşa Belediye Başkanı Bütüç’ün katılımcılara “Türk Dünyası’na Hizmet” ödülü vermesinin ardından konserle sona erdi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir