Kurultaj’a Büyük İlgi

  • UKİD
  • 7 Yıl önce
  • 0

Macaristan’ın Bugaç Ovası’nda her iki yılda bir düzenlenen Macar-Türk Turan Kurultayı’na bu yıl da ilgi büyük.

Her iki yılda bir düzenlenen ve Kurultaj diye bilinen Macar-Türk Turan Kurultayı bu yıl 8-10 Ağustos tarihleri arasında Macaristan’ın ünlü Bugaç Ovası’nda gerçekleşecek.

27 ülkeden katılımcının beklendiği Kurultay’ın Türkiye ve Avrupa organizasyonu Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından yapılıyor.

UKİD’den yapılan açıklamaya göre, bu yıl Kurultay’a katılacak resmi delegasyon 45 kişiden oluşuyor. UKİD, Avrupa’dan da 20 kişilik bir folklor ekibi getirecek. Bunun dışında Kurultay’ı izlemek için yüzlerce kişi de Macaristan’a gidecek.

Bu yıl resmi delegasyonda daha ziyade sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer alıyor. Ayrıca Kurultay’ın özel konuğu olarak Kırım’dan Mustafa Cemiloğlu ve diğer üyeler de Türk ekibi ile birlikte katılacaklar.

Programın açılışı Budapeşte’de 6 Ağustos tarihinde Macaristan Meclisi’ndeki özel oturumla başlayacak. Bugaç’taki programlar ise 8-10 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Dünyanın en büyük sivil halk buluşması organzasyonlarından olan 2012 yılındaki Kurultay’a 280 bin kişi iştirak etmişti.

Değişik Turani ülkelerden insanların biraraya geldiği buluşmada çeşitli kültürel gösteri ve etkinlikler yer alıyor.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir