Lefkoşa’da Hala Sultan Sempozyumu yapıldı

  • UKİD
  • 5 Yıl önce
  • 0

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen Hala Sultan Sempozyumu 7-9 Ekim tarihlerinde Lefkoşa’da gerçekleştirildi. 

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KİSBU) ve Sakarya Üniversitesi tarafından birlikte düzenlenen, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Hala Sultan Sempozyumu’ 7-9 Ekim tarihleri arasında 35 akademisyenin katılımı ile Lefkoşa’da yapıldı.

Sempozyumun açılışına katılan T.C. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi birer konuşma yaparak sempozyumun Kıbrıs için önemini vurguladılar. KİSBU Rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç ve Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haşim Şahin de yaptıkları konuşmalarda sempozyum süreci ve beklentiler konusunda davetlileri bilgilendirdiler.

İki gün süren sempozyumda 8 ana başlık altında Hala Sultan hakkında ilmi tebliğler sunuldu. Hala Sultan’ın kimliği ve şahsiyeti, Deniz seferleri ve Kıbrıs’ın fethi, Hz. Peygamber’in akrabaları, Fetih, İslamlaşma ve ötekiler, Kıbrıs’lı meşhurlar, Edebiyat ve Tasavvuf, Hala Sultan Türbesi, Arşiv belgelerinde Hala Sultan Türbesi başlıkları altındaki oturumlarda değişik üniversitelerden 32 akademisyen birçok yeni bulguyu ortaya koyan tebliğler sundular.

Programa iştirak edip tebliğ sunan ve oturum başkanlığı yapan isimler şunlar oldu: Prof. Dr. İsmail Güleç, Prof. Dr. Adem Apak, Prof. Dr. Ali Aksu, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Bayram Ali Kaya, Prof. Dr. H. Dilek Batislam, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Levent Öztürk, Prof. Dr. Mahfuz Söylemez, Prof. Dr. M. Yaşar Ertaş, Prof. Dr. Mevlüt Koyuncu, Prof. Dr. Mustafa Demirci, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Selahattin Döğüş, Prof. Dr. Talip Atalay, Prof. Dr. Talip Karakaya, Doç. Dr. Haşim Şahin, Doç. Dr. Hayati Yılmaz, Doç. Dr. Semih Ceylan, Doç. Dr. Serkan Şen, Yrd. Doç. Dr. Fatma Şensoy, Yrd. Doç. Dr. Hür Kamil Biçici, Yrd. Doç. Dr. Koray Durak, Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın, Yrd. Doç. Dr. Zeki Akçam, Dr. Mehmet Tütüncü, Öğr. Gör. Ayşegül Akçam, Arş. Gör. Ayşe Derya Saraçoğlu, Araştırmacı yazarlar Harid Fedai, Mehmet Cemal Öztürk ve Sabri Koz.

Sempozyum yetkililerince sempozyumda sunulan tebliğlerin kitap olarak yayınlanacağı açıklandı.

Sempozyuma katılan heyetin 9 Ekim günü Larnaka yakınlarında bulunan Hala Sultan Türbesi’ne yapmak istedikleri ziyaret ise Rum kesimi yetkililerinin izin vermemesi nedeniyle yapılamadı. KİSBU rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç üniversite olarak Hala Sultan Sempozyumu gibi değişik akademik etkinlikler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. 

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir