Makedonya’nın Saklı Cenneti: Matka Kanyonu

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Üsküp yakınlarında, Treska Nehri’nin devamında bulunan Matka Kanyonu, büründüğü sonbahar renkleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Makedonya‘nın başkenti Üsküp’ün 15 kilometre güneybatısında, Treska Nehri’nin devamında bulunan Matka Kanyonu, büründüğü sonbahar renkleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerini büyülüyor.

Sarp kayalıkların arasındaki kanyon, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen Üsküplülerin yanı sıra yurt dışından gelen turistlerin Makedonya’daki uğrak yerleri arasında. Eşsiz doğa güzellikleri ve bine yakın farklı bitki çeşidiyle saklı bir cenneti andıran Matka Kanyonu, yaprakların sararıp döküldüğü bu aylarda farklı bir güzelliğe büründü.

5 bin hektarlık bir alana yayılan Matka Kanyonu, aynı zamanda çok sayıda endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Uzmanlar, kanyonda bulunan bitki türlerinin yüzde 20’sinin endemik ya da türü tükenmekte olan bitkiler olduğunu belirtirken, bölgeye özgü 77 kelebek türünün de Matka Kanyonu’nda tespit edildiği biliniyor

Dağcılık ve kano turnuvalarının vazgeçilmezi

Matka Kanyonu, doğanın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerin yanı sıra doğa sporları tutkunlarını da bir araya getiriyor.

Yaklaşık 35 metre yüksekliğinde iki sarp kayalığın bulunduğu kanyon, dağcılık meraklılarının ilgisini çekerken, kanyon aynı zamanda her yıl kano turnuvasına ev sahipliği yapıyor. Treska Nehri üzerinde her yıl ilkbahar aylarında düzenlenen kano turnuvasına Balkan ülkelerinden onlarca sporcu katılıyor.

Kanyon boyunca 20 ila 176 metre uzunluğundaki onlarca mağara da bulunuyor. Mağaralar arasındaki Vreloise dünyanın yeni yedi harikasına aday gösterilmişti. Üzerinde birçok kez araştırma yapılan mağaranın, dünyanın en derin sualtı mağarası olduğu belirtiliyor.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir