• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • “NATO üyeliği, Batı Balkanlar’a istikrar getirecek”

“NATO üyeliği, Batı Balkanlar’a istikrar getirecek”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Karadağ Dışişleri Bakanı Darmanovic, “Mayıs ayında Brüksel’deki zirvede Karadağ’ın NATO’nun 29. üyesi olacağını düşünüyorum. NATO üyeliği, Batı Balkanlar’a istikrar getirecek ve bundan diğer ülkeler de faydalanabilecek” sözlerini kullandı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de temaslarda bulunan Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic, ülkesinin mayıs ayında Brüksel’de yapılacak zirvede NATO’nun 29. üyesi olacağına inandığını belirterek, NATO üyeliğinin Batı Balkanlar’a istikrar getireceğini söyledi.

Darmanovic, Zagreb’deki temasları kapsamında, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Davor İvo Stier ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Darmanovic, Karadağ’ın AB ve NATO üyeliğinin Hırvatistan tarafından desteklediğini belirterek, bu üyelik süreçlerinin Karadağ dış politikasının iki önemli temel taşı olduğunu vurguladı.

NATO üyeliği için ABD ve Hollanda’nın onayını beklediklerini aktaran Darmanovic, “Mayıs ayında Brüksel’deki zirvede Karadağ’ın NATO’nun 29. üyesi olacağını düşünüyorum. NATO üyeliği, Batı Balkanlar’a istikrar getirecek ve bundan diğer ülkeler de faydalanabilecek.” dedi.

Darmanovic, Karadağ’ın AB’ye üyelik sürecinde de diğer bölge ülkeleri arasında önde olduğunu belirterek, AB’ye katılım müzakerelerine 2008 yılında başlayan ülkesinin, bugüne kadar 26 fasıl açtığını aktardı.

Hırvatistan ve Karadağ’ın turizm açısından bölgedeki iki önemli ülke olduğuna işaret eden Darmanovic, iki ülke arasındaki ulaşım ağının güçlendirilmesi için karşılıklı uçak seferlerinin başlatılması gerektiğini söyledi.

Hırvat bakan Stier ise Karadağ’ın AB ve NATO üyeliğini desteklediklerini belirterek, NATO üyeliği konusunda son aşamaya gelen Karadağ’ın, AB üyelik sürecinde de son derece iyi bir ilerleme kaydettiğini vurguladı.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir