• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • “Saraybosna-Belgrad Otoyolu bir barış projesidir”

“Saraybosna-Belgrad Otoyolu bir barış projesidir”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak, “Türkiye’nin desteğiyle inşa edilmesi planlanan Saraybosna-Belgrad otoyolu, sıradan bir altyapı projesi değildir. Bu bir barış ve gelecek projesidir” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Crnadak, Türkiye’nin desteğiyle inşa edilmesi planlanan Saraybosna-Belgrad otoyolunun, sıradan bir altyapı projesi değil, bir barış ve gelecek projesi olduğunu söyledi.

Crnadak, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki işbirliğinin, özellikle ekonomi ve dış ticaret alanında çok iyi sonuçlar verdiğini belirterek, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye yapılan et ihracatının yanı sıra İstanbul’da açılan Bosna Hersek-Sırbistan Ortak Ticaret Ofisinin önemine işaret etti.

Türkiye’nin desteğiyle inşa edilmesi planlanan Saraybosna-Belgrad otoyol projesine de değinen Crnadak, “Türkiye’nin desteğiyle inşa edilmesi planlanan otoyol sıradan bir altyapı projesi değildir. Bu bir barış ve gelecek projesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Crnadak, Bosna Hersek ile Türkiye arasında güvenlik alanında da iyi bir işbirliği bulunduğunu kaydederek, Türkiye’nin 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından başlattığı hukuki sürece Bosna Hersek’in de dahil olduğunu ve bu işbirliğinin aynı şekilde sürmesi kanaatinde olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek’teki yabancı yatırımların artması için öncelikle ülkede siyasi istikrarın sağlanması gerektiğine işaret eden Crnadak, Bosna Hersek’te yaygın olan yolsuzluğun tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

 “Vucic’in Saraybosna ziyareti gerginliği yatıştıracaktır”

Saraybosna’da 16 Mart’ta düzenlenecek Batı Balkan Başbakanlar Zirvesi’ne de değinen Crnadak, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic’in de zirveye katılacak omasının, Sırbistan’a karşı soykırım davasının yeniden açılmasıyla gerginleşen Boşnak-Sırp ilişkilerini de yatıştıracağını söyledi.

Crnadak, diğer Batı Balkan ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olmaları gerektiğini kaydederek, “Sadece AB’ye entegrasyon konusunda değil, diğer alanlarda da işbirliği yapmalıyız. Karşılaştığımız zorlukları, entegrasyon süreci bittikten sonra da komşularımızla birlikte atlatmaya çalışacağız.” dedi.

Bosna Hersek’in bölgesel işbirliğini güçlendirmek adına çaba sarfetmeye devam edeceğini aktaran Crnadak, Kosova’nın bağımsızlığını tanımalarının şu an söz konusu olmadığını ancak Kosova ile vize muafiyetine hazır olduklarını ifade etti.

Crnadak, AB düzeyinde yapılması planlanan uzmanlar toplantısı konusunda Kosova’dan olumlu cevap beklediklerini belirterek, “İnsanlar, Bosna Hersek’ten Kosova’ya ve Kosova’dan da Bosna Hersek’e çok daha rahat seyahat edebilmeli.” ifadelerini kullandı.

 Bosna Hersek yıkılmayacak

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak’ın “Batı Balkanlar’da yıkılma tehdidi altında olan iki ülke var, bunlardan biri Bosna Hersek.” açıklamasını da değerlendiren Crnadak, “Bosna Hersek yıkılmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir dönem Bosna Hersek’te Yüksek Temsilcilik görevinde de bulunan Lajcak’ın böyle bir açıklamayı neden yaptığına anlam veremediğini söyleyen Crnadak, kendisiyle görüşmeden bu konu hakkında yorum yapmak istemediğini ifade etti.

Crnadak, Bosna Hersek’in yıkılma gibi bir tehlike ile karşı karşıya olmadığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sırbistan’a karşı soykırım davasının yeniden açılması örneğinde, Bosna Hersek anayasasına, kanunlarına, iç anlaşmalara ve Bosna Hersek’te yaşayan diğer milletlerin haklarına ve yetkilerine saygı duymanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu anlamda, Dayton Barış Antlaşması ve Bosna Hersek anayasası ile kurulan dengenin bozulması durumunda kendimizi sıkıntılı bir ortamda bulabiliriz.”

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir