• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Srebrenitsalı Kurban Yakınlarından ”Adalet Bekleyişi”

Srebrenitsalı Kurban Yakınlarından ”Adalet Bekleyişi”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Srebrenitsalı kurban yakınları, Bosna’daki savaşta, ülkenin doğusundaki Kravica’da bin 300’den fazla Boşnak erkeğin öldürülmesine ilişkin davada “adaletli bir hüküm” bekliyor.

Srebrenitsalı kurban yakınları, Bosna’daki savaşta, ülkenin doğusundaki Kravica’da bin 300’den fazla Boşnak erkeğin öldürülmesine ilişkin davada “adaletli bir hüküm” bekliyor.

Srebrenitsa şehri yakınındaki Kravica’da bulunan eski tarım kooperatifi depolarında eşlerini, oğullarını kaybeden kurban yakınları, savaş suçu zanlısı sekiz eski Sırp polisin yarın Belgrad’daki Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nde başlayacak davası öncesinde açıklamada bulundu.

 

Kravica’da 19 yaşındaki oğlu Nermin’i kaybeden Munira Subasic, iki farklı toplu mezarda oğlunun sadece iki kemiğini bulabildiklerini anımsatarak, “Ne zaman Kravica’dan geçsem içim sızlardı. İki yıl öncesine kadar oğlumun da orada öldürüldüğünü bilmiyordum. Çünkü benim oğlum, Potoçari’deki akümülatör fabrikasında zorla alıkonulmuştu.” dedi.

Srebrenitsa’daki soykırımın sadece yaşayanlara değil, öldürülenlere de yapıldığını vurgulayan Subasic, “Oğlumun bir kemiğini Budak’ta, diğerini 25 kilometre uzaklıktaki Jadar’da buldular. Öldürüp toplu mezarlara gömdükleri kurbanları, daha sonra başka yerlere taşıdıklarını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“Sanki bir daha dönmeyeceğini biliyordu”

Kravica’da eşi Muriz’i kaybeden Suhra Sinanovic de eşinin kemiklerine 1998 yılında Zeleni Jadar’daki toplu mezarda ulaşıldığını anlatarak, “Onu en son 11 Temmuz 1995’te gördüm. İki çocuğumuz ve kayınvalidem ile Potoçari’de kaldık. Eşim, orman yolundan gitti. O vedayı hiç unutmayacağım. Çocuklara sarıldı, ağladık. Sanki bir daha dönmeyeceğini biliyordu. Bana dönüp, ‘çocuklarımıza iyi bak’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Savaşta 23 yakınını kaybeden Sinanovic“Aslında soykırım 1992 yılından itibaren tüm Bosna Hersek’te yapıldı. Sadece 11 Temmuz 1995’te Potoçari’de son buldu.” şeklinde konuştu.

Subasic ve Sinanovic, Belgrad’daki özel mahkemede yarın görülmeye başlayacak davada “adaletli bir hüküm” beklediklerini sözlerine ekledi.

 

8 isim yargılanacak

Belgrad’daki Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak davada, savaş döneminde Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti’nde polis olarak görev yapan Nedeljko Milidragovic, Aleksa Golijanin, Milivoj Batinic, Aleksandar Dacevic, Boro Miletic, Jovan Petrovic, Dragomir Parovic ve Vidosav Vasic yargılanacak.

 

Zanlılar iddianamede, 13-14 Temmuz 1995’te Kravica’daki eski tarım kooperatifi depolarında Boşnak sivillere yönelik savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

 

Ülkenin doğusundaki Srebrenitsa’da, 1995 yılının temmuz ayında yaşanan soykırımda, en az 8 bin 372 Boşnak erkek Sırplar tarafından katledilmiş, farklı noktalarda katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömülmüştü.
Sırplar daha sonra, işledikleri suçları örtmek amacıyla toplu mezarları açarak katlettikleri sivillerin bedenlerini daha küçük birçok toplu mezara taşımış, bu da kurbanların bulunması sürecini zorlaştırmıştı.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir