• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • “Suriye’de yaşananlar, Bosna Hersek’i hatırlattı”

“Suriye’de yaşananlar, Bosna Hersek’i hatırlattı”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Bosna Hersekli piskopos Komarica, “Suriye’de yaşananlar bana şehrim Banja Luka’da, vatanım Bosna Hersek’te yaşananları hatırlattı. İçim kan ağladı” dedi.

Bosna Hersekli piskopos Franjo Komarica, Suriye’de yaşananlara dikkati çekerek, “Suriye’de yaşananlar bana şehrim Banja Luka’da, vatanım Bosna Hersek’te yaşananları hatırlattı. İçim kan ağladı.” dedi.

Açıklamada bulunan Banja Luka Piskoposu Komarica, başta nisan ayı başında İdlib’de meydana gelen kimyasal saldırı olmak üzere son yıllarda Suriye’de yaşananları anımsatarak, dualarına tüm çocukları ve ebeveynleri dahil ettiklerini söyledi.

Bir kez daha Paskalya Bayramı’nı dünyanın dört bir yanında barış ve huzur yerine savaş ve felaketlerin hüküm sürdürdüğü bir ortamda kutladıkları için üzgün olduğunu dile getiren Katolik din adamı, özellikle Suriye’den gelen fotoğraf ve görüntülerin kendisini çok etkilediğini ifade etti.

Komarica, Esed’e bağlı rejim güçlerinin İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun bölgesinde gerçekleştirdiği kimyasal saldırıyı “korkunç” şeklinde nitelendirerek, “Suriye’de yaşananlar bana şehrim Banja Luka’da, vatanım Bosna Hersek’te yaşananları hatırlattı. İçim kan ağladı.” diye konuştu.

Güç sahibi devletlerin ve siyasilerin tek derdinin farklı silahlar üretmek, bu silahları satmak ve test etmek olduğunu belirten Komarica, “Bu, sözüm ona büyük liderler ile masum insanların kaderleri arasında yapılan bir yarışmadan ibarettir. Bu, Tanrı’ya karşı gelmektir, korkunç bir şeydir.” dedi.

 “Tarih tekerrür ediyor”

Suriye’dekine benzer saldırıların tarih boyunca birçok kez tekrarlandığına işaret eden Komarica, “Bugün Ortadoğu’da ya da başka yerlerde sivilleri, çocuk ve yaşlıları hedef alan saldırıların benzerleri 50 veya 100 yıl önce de yaşanmıştı ama o zaman bu saldırıları görecek imkanımız yoktu. Bugün ise bunu görecek imkanlara sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Komarica, bugün de insanlığın gerçek yüzünü göstermesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu insanların acısını nasıl paylaşabiliriz, onlara nasıl yardımcı olabiliriz, bunları düşünmeliyiz.” dedi.

Katolik din adamı, Suriye’den gelen fotoğraf ve görüntüleri izleyenlerin, kendilerini evlatlarını kaybeden o ebeveynlerin yerine koyması gerektiğini söyledi.

20 yıl önce, Saraybosna’dan dünyaya yayılan fotoğraf ve görüntülerde, korkunç bombardımanlar sonucu havaya uçan insan vücutlarının görüldüğünü hatırlatan Komarica, “Tarih tekerrür ediyor. Bir süre önce Berlin’de katıldığım bir konferansta da bu konu ele alınmıştı. Oradaki insanlar bana, ‘Benzer şeyler geçmişte sizde olduğu gibi bugün Ortadoğu’da ve Ukrayna’da, küçükler hakkında büyüklerin karar verdiği birçok yerde yaşanıyor’ demişti.” diye konuştu.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir