• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • TİKA’dan Kosova’daki kadınların mesleki gelişimine destek

TİKA’dan Kosova’daki kadınların mesleki gelişimine destek

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0
Kosova’nın doğusundaki Gilan şehrinde TİKA tarafından dikiş ekipmanları temin edilen Gilan Kültür Derneği Dikiş Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

 Kosova’nın doğusunda bulunan Gilan şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından dikiş ekipmanları temin edilen Gilan Kültür Derneği Dikiş Atölyesi açıldı.

TİKA, Gilan’da, Kültür Derneği bünyesinde terzilik kursları başlatmak ve kadınların meslek edinerek aile ekonomilerine katkı sağlamalarını desteklemek amacıyla 5 adet sanayi tipi dikiş makinesi, 1 adet dört iplikli overlok makinesi, 1 adet buharlı ütü masası, 6 adet sandalye ve 1 klima temin etti.

TİKA Priştine Koordinatör Yardımcısı Fulya Aslan açılışta yaptığı konuşmada TİKA’nın Kosova’da sadece sağlık, tarım ve eğitim alanlarında değil, özellikle kadın gelişimi alanında da önemli yardımlarda bulunduğunu ifade etti.

Aslan, “İnanıyorum ki çok sayıda Gilanlı bayan arkadaşlarımızın katılımıyla aile ekonomilerine sunulan katkı da artacaktır. Bizde bir ata sözü vardır, ‘Yuvayı dişi kuş yapar’. Bu anlamda kadınların güçlü olması bizim için çok önemli. Kosova’nın da kalkınma süreci kadınların güçlü olmasıyla sağlanacaktır.” dedi.

Gilan Kültür Derneği Başkanı Filiz Sllamniku da kadınların ekonomik gelişimi ve kursun açılması konusunda verdikleri desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, bir grup Kosovalı kadının da Türkiye’nin Karabük ilinde eğitim gördüklerini ifade etti.

Dikiş kursunun başladığı, geçen yılın eylül ayından beri 180 kadının eğitim aldığını ifade eden Sllamniku, “Buradaki 5 eğitimci sürekli bu kadınlarla ilgilendi. Değişik giysiler diktiler. Bazıları iş buldu, bazıları ise kendi atölyelerini açtı.” diye konuştu.

Gilan Belediyesi Meclis Başkanı Valentina Bunjaku da belediye olarak kadın derneklerini her zaman desteklediğini vurguladı. Kadınların gelecekte de bu kurslarda elde ettikleri zanaatları devam ettirerek kendi mesleklerinde çalışmalarını dilediğini söyleyen Bunjaku, “Gilan ekonomisi de bu şekilde gelişebilir.” ifadesini kullandı.

Açılış programının ardından, Gilan Tiyatrosu binasında Gilan Kültür Derneği’nin dikiş kursuna katılan kadınların diktiği giysiler “El Ürünleri Sergisi”nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir