• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Türk askerinden Bosna Hersek’e eğitim ve sağlık desteği

Türk askerinden Bosna Hersek’e eğitim ve sağlık desteği

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) bünyesinde Bosna Hersek’te görev yapan Türk askeri, bölgede barışı ve istikrarı koruma faaliyetlerinin yanı sıra sağlık ve eğitim alanlarında da desteğini sürdürüyor.  

Bosna Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından Gornji Vakuf’taki bir lisede bilgisayar sınıfı kurulurken, Travnik’teki sağlık ocağına da diş röntgen cihazı bağışlandı.

Gornji Vakuf Meslek Lisesi’ndeki bilgisayar sınıfının açılışına, Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Tayfun Çelik, Gornji Vakuf Belediye Başkanı Sead Causevic ve Orta Bosna Kantonu Ekonomi Bakanı Sedzad Milanovic, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kurmay Albay Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Bosna Hersek’te 1994 yılından beri 400’ün üzerinde proje gerçekleştirdiğini anımsatarak, “Bu projelerden en önemlileri yol yapımı, cami, kilise ve okul onarımı, son olarak da sizlerin istekleri doğrultusunda sağlık ve eğitim kurumları yararına gerçekleştirdiğimiz projeler oldu.” ifadelerini kullandı.

Çelik, bilgisayar sınıfı projesiyle öğrencileri daha iyi eğitim şartlarına ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Lise Müdürü Selvedina Begovic de öğrencilere verdikleri eğitimde karşılaştıkları en büyük sorunun bugünün teknolojisine ayak uydurmak olduğunu dile getirerek, Türk Temsil Heyet Başkanlığının açtığı bilgisayar sınıfının, bu sorunun ortadan kaldırılması için büyük bir adım olduğunu söyledi.

Açılış programında, öğrenciler de Türkçe şarkılar söyledi.

Travnik’e diş röntgen cihazı bağışlandı

Yine aynı bölgede bulunan Travnik’teki sağlık ocağının diş sağlığı bölümüne de Türk Temsil Heyet Başkanlığınca diş röntgen cihazı bağışlandı.

Cihazın hizmete sunulması dolayısıyla düzenlenen programa, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric de katıldı.

Başbakan Lendo, desteği için Türk Temsil Heyeti Başkanlığına teşekkür ederek, Türkiye’nin desteklerinin bu projeyle sınırlı kalmaması ve iş birliğinin aynı şekilde devam etmesi temennisinde bulundu.

Kurmay Albay Çelik de böylesine önemli bir projeyi gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Biz projeleri yaparken çok büyük bir titizlikle araştırıyoruz, takip ediyoruz. Gerçekleştirilmesini de bunun üzerine kurguluyoruz. Bu kapsamda da bu projenin çok önemli bir proje olduğunu yerinde geldim ve gördüm. Bizim yapmış olduğumuz projeler bir dostun dosta, kardeşin kardeşe yaptığı tarzda projelerdir. Size yapmış olduğumuz bütün projelerden mutlu olduğunuzu görmek bizim için kafidir, yeterlidir.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Ocağı Müdürü Nurdin Satrovic ise bağışlanan cihazın kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, “Maddi durumumuz böyle bir cihazı satın almaya imkan vermiyordu. Türk Temsil Heyeti Başkanlığı neye ihtiyaç duyduğumuzu sorunca diş röntgen cihazı talep ettik. Kendileri de isteğimizi yerine getirdi.” diye konuştu.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir