• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • “Türkiye sadece sıradan destinasyon değil, Türkiye Türkiye’dir”

“Türkiye sadece sıradan destinasyon değil, Türkiye Türkiye’dir”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

BMDTÖ Genel Sekreteri Rıfai, “Ortaklığımızdan gurur duyuyoruz. Türkiye sadece sıradan destinasyon değil, Türkiye Türkiye’dir. Bu bizim için çok şey ifade ediyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Genel Sekreteri Taleb Rıfai, “Türkiye sadece sıradan destinasyon değil, Türkiye Türkiye’dir. Bu bizim için çok şey ifade ediyor.” dedi.

Bakü’de düzenlenen 4. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumuna katılmak için Azerbaycan’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, BMDTÖ Genel Sekreteri Rıfai ile görüştü. Görüşmenin ardından Avcı ve Rıfai ortak basın toplantısı düzenledi.

Rıfai, Türkiye’nin hem BMDTÖ hem de dünya turizmi için önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye’nin birçok zorlukla baş ettiğini gördüklerini ifade eden Rıfai, “Ortaklığımızdan gurur duyuyoruz. Türkiye sadece sıradan destinasyon değil, Türkiye Türkiye’dir. Bu bizim için çok şey ifade ediyor.” dedi.

Bakan Avcı ise Türkiye’nin 2017-2021 Dönemi UNESCO Yürütme Kurulu  ve BMDTÖ 2018-2021 Yürütme Konseyine adaylığını değerlendirdi.

Avcı, dünyanın 6. büyük turizm destinasyonu olan Türkiye’nin BMDTÖ Yürütme Kurulunda olması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.

Türkiye’nin konumu itibarıyla hem Asya hem de Avrupa ülkesi olduğunu belirten Avcı, “Pek çok kültürü temsil etmemiz bakımından BMDTÖ Yürütme Kurulu üyeliğine adayız. Türkiye baştan aşağı açık hava müzesi. Aynı şekilde UNESCO Yürütme Kurulu üyeliğine de adayız. Daha önce Dünya Miras Komitesine UNESCO tarihinde en yüksek oyu olarak seçilen Türkiye’nin, Yürütme Kuruluna da aynı şekilde yüksek oyla seçileceğini ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avcı, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Nazım İbrahimov, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ve Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir