UKİD Atalar Günü Etkinlikleri için Macaristan’a Gidiyor

  • UKİD
  • 7 Yıl önce
  • 0

Bu yılki etkinlikte ağırlıklı olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Macar Krallığı’nın birkaç yüzyıllık kardeş savaşları konu edilecek ve geçmiş, tarihi Türk-Macar kardeşliği çerçevesinde yeniden hatırlanacak.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği (UKİD), 20 kişilik bir heyetle 9-11 Ağustos tarihleri arasında Macaristan’ın Bugaç kentinde yapılacak II. Atalar Günü’ne katılacak. Atalar Günü’nde Macarlar tarihlerini şekillendiren Attila, Vezir Arpad gibi şahsiyetleri anıyorlar. Macar Turan Vakfı tarafından düzenlenen Atalar Günü iki yılda bir düzenleniyor. Macar Turan Vakfı, geçmişi yüz yılı aşkın bir tarihe dayanan, kuruluşu Sultan Abdülhamit tarafından teşvik edilen ve desteklenen bir kuruluş.

Macar Turan Vakfı, Macaristan’da iki yılda bir Türk-Hun Turan Kurultayı adıyla dünyanın en büyük geleneksel festivallerinden birisini düzenlenmektedir. Tek sayıyla biten yıllarda Atalar Günü, çift sayıyla biten yıllarda ise Turan Kurultayı yapılmaktadır. Atalar Günü törenleri Macarların ata dinleri, şamanizmden geliştirilmiş Taltos-Tengri inancı geleneklerine göre gerçekleştirilmektedir. Atalar Günü programı bir anlamda 2014’te yapılacak Kurultay’a hazırlık olarak da değerlendirilmektedir.

Organizatörler, Türkiye dışındaki diğer akraba topluluklardan fazla katılımın olmayacağı bu yılki etkinlikte ağırlıklı olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Macar Krallığı’nın birkaç yüzyıllık kardeş savaşının konu edileceğini ve geçmişin tarihi Türk-Macar kardeşliği çerçevesinde yeniden hatırlanacağını ifade ettiler.

Üç gün sürecek olan kutlamada kırktan fazla değişik program var. Sergiler dışında gösteriler ve geçit törenleriyle arenada izleyici karşısına çıkılacak. Ayrıca kutlama için Hun ve Macarların yurt tutuş zamanını sembolize eden yüzden fazla yurt (göçebe çadırı) ve askeri çadırla devasa bir göçebe kampı da kurulacaktır. Sunum çadırında ise bilimsel sunumlar yer alacaktır. Aileler için birçok çocuk programı da bulunacaktır (örneğin at binme, ok atma).

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir