Yazları ağaç üstünde kışları mağarada yaşıyor

  • UKİD
  • 3 Yıl önce
  • 0

Sırbistan’da 65 yaşındaki Petrovic, yaz aylarını ağacın üzerine inşa ettiği barakada, kışı ise civardaki bir mağarada geçiriyor.


Sırbistan’ın güneydoğusundaki Pirot şehrinde 65 yaşındaki Panta Petrovic, yaz aylarını Gradasnicka nehri yanındaki bir ağacın üzerine inşa ettiği barakada, kış dönemini ise Stare dağının eteklerindeki mağarada geçiriyor.

Son 10 yıldır doğa ile iç içe yaşayan Petrovic, hayatın kendisine hiçbir zaman gülmediğini, yaşamının her döneminde türlü zorluklarla karşılaştığını söyledi.

Şu anda, gençliğinde yurt dışında çalışarak elde ettiği emekli maaşıyla geçindiğini, toplumsal beklentilerden uzak özgür bir hayat sürdüğünü ifade eden Petrovic, insanlardan çok hayvanlarla arkadaşlık ettiğini kaydetti.

Petrovic, “Şimdi yaşadığım özgürlüğü parayla satın alamam. Elektrik ve su faturası yok. Temel ihtiyaçlarımı doğanın bana sunduklarıyla karşılıyorum.” diye konuştu.

Kışın sona ermesiyle 25 metre uzunluğundaki mağaradan çıkarak “yazlık” evine geçtiğini, yanına keçi, oğlak, köpek, kedi ve tavuklarını da getirdiğini dile getiren Petrovic, hayvanları arasında vahşi bir domuzun da bulunduğunu anlattı.

Petrovic, “Vahşi domuzu mağarada yaşarken buldum. Üç senedir benimle. Bulduğumda 9 kiloydu, şimdi 200.” ifadelerini kullandı.

 “5 kez aşık oldum, hiç evlenmedim, 6 çocuğum var”

Nehirde yıkanan, toprağın üzerinde uyuyan Petrovic, “Yaşadığım hayatın kolay olduğunu söyleyemem ama yaptıklarımdan keyif alıyorum.” dedi.

Kış aylarında mağarada kaldığı dönemde kurtların saldırısına uğradığını, kurtların iki kuzusunu ve dört oğlağını aldıklarını ve bir daha da geri dönmediklerini anlatan Petrovic, “şehir kurtları” olarak nitelendirdiği birtakım insanların hayvanlardan çok daha tehlikeli olduğunu vurguladı.

Petrovic, daha önce başka bir ağacın üzerine inşa ettiği barakanın insanlar tarafından yakıldığını, şimdi yaşadığı barakanın da yıkılmak istendiğini aktardı.

Kaldığı barakanın yakınındaki bazı komşularının kendisine yiyecek getirdiğini dile getiren Petrovic, mağarada uzun süre yalnız kaldığını, sosyalleşmeyi özlediğini itiraf etti.

Petrovic, “Şapkam keçi derisinden yapılmış. Beni kafamın etrafında uçuşan arılardan koruyor. Pantolonumdaki ip ise beni yılanlardan koruyor.” diye konuştu.

İnsanların, neden böyle bir hayatı tercih ettiği konusunda kendisine sorular sorduğunu aktaran Petrovic, “Beş kez aşık oldum ama hiç evlenmedim. Altı çocuğum var. Onların bana karışma hakkı yok. Çünkü ben de onların hayatlarına karışmıyorum.” dedi.

Petrovic, bu tarz bir hayatı seçme imkanı olan herkese destek vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir