Yunanistan’dan Sırbistan’a AB desteği

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vutsis, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde Sırbistan’ı desteklediklerini belirterek “Sırbistan, AB’ye girmeyi hak etti.” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da mevkidaşı Maja Gojkovic ile bir araya gelen Vutsis, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Yunanistan ile Sırbistan arasında son derece dostane ilişkiler bulunduğunu ifade ederek bu iyi ilişkilere diğer bölge ülkelerinin de katılımıyla bölgesel iş birliğinin artırılabileceğini vurguladı.

Görüşmede “geleceğin sorunu” olarak nitelendirdiği sığınmacı krizini de ele aldıklarını söyleyen Vutsis, sığınmacı krizinden en fazla etkilenen ülkelerin, yükün ve sorumlulukların eşit bir şekilde paylaşılması için kendi haklarını savunması gerektiğine işaret etti.

Sırbistan’ın AB’ye üyelik sürecini de değerlendiren Vutsis, “Sırbistan AB’ye girmeyi hak etti. Sırbistan’ın AB yolunu destekliyoruz. Sırbistan’a üye statüsü verilmesi ve AB’nin Sırbistan’a yaptığı haksızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sırbistan Meclis Başkanı Gojkovic de Yunanistan’ın, özellikle Kosova meselesinde, toprak bütünlüğü ve egemenliği noktasında Sırbistan’ın tutumuna saygı gösterdiğine dikkati çekerek AB’ye üyelik sürecinde verdiği destek için mevkidaşına teşekkür etti.

Vucic ve Dacic ile görüştü
Vutsis, Belgrad’daki temasları çerçevesinde Başbakan Aleksandar Vucic ile de bir araya geldi.
Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Vutsis’in özellikle bölgenin istikrarı için komşu ülkelerin güvenlik alanında yoğun iş birliği içinde olması gerektiğine işaret ettiği bildirildi.

Vucic’in de AB’ye üyelik yolunda verdiği desteğin yanı sıra Kosova’nın bağımsızlığını tanımama konusundaki kararlı tavrı dolayısıyla Yunanistan’a teşekkür ettiği kaydedildi.

Vutsis ayrıca Dışişleri Bakanı İvica Dacic ile görüştü.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir