• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • 15 Temmuz şehitleri Sırbistan ve Karadağ’da anıldı

15 Temmuz şehitleri Sırbistan ve Karadağ’da anıldı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0
Sırbistan ve Karadağ’daki camilerde cuma namazı hutbelerinde FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi kınandı, şehitler için de dua edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanlar, Sırbistan ve Karadağ’da unutulmadı.

Sırbistan’daki camilerde cuma namazında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanlar için dua edildi, hutbelerinde darbe girişimi kınandı, Müslüman için en önemli değerlerden birinin kardeşine sahip çıkması olduğu vurgulandı.

Sırbistan İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Sead Nasufovic, başkent Belgrad’daki tarihi Bayraklı Camisi’nde Türkçe okuduğu cuma hutbesinde, hain darbe girişiminin Türk halkının verdiği mücadele sayesinde başarısız olduğunu söyledi.

Sırbistan İslam Birliğinin her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Nasufovic, “Bu hain terör saldırısını kınıyor, darbe girişiminde şehit olan Türk vatandaşlarına Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik yollarla seçildiğini belirten Nasufovic, “İradenin demokrasi ve seçim dışında gösterildiği günler geride kaldı. Bizler her daim adil olanın yanında yer aldık.” dedi.

Sırbistan İslam Birliği Meşihatı Başkanı Mevlud Dudic de Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki Drazevice köyünde kıldırdığı cuma namazında okuduğu hutbede, 15 Temmuz’daki darbe girişimini kınayarak, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

 Karadağ’da dua ve yürüyüş

Öte yandan, Karadağ’daki tüm camilerde de cuma namazının ardından 15 Temmuz şehitleri için dua edildi. Boşnak nüfusun yoğun olduğu Rozaje şehrindeki Sultan II. Murat Camisi’nde şehitler için hatim duası yapıldı.

Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Serhat Galip, camideki konuşmasında, vatan hainlerinin o gece kanlı bir darbe girişiminde bulunduklarını ve amaçlarının Türkiye’nin, Türk halkının ve demokrasinin parlak geleceğini yok etmek olduğunu belirtti, 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye’nin birlik ve beraberlik sergilediğini söyledi.

O gece şehit düşenlerin ve gazi olanların cesaretleri ve sadakatleriyle adlarını tarihe yazdırdıklarını kaydeden Galip, “Onlar şüphesiz gönlümüzde ayrı bir yere sahip olacaklar.” ifadesini kullandı.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic de 15 Temmuz’da onurları, vatanları, demokrasi ve değerleri uğruna şehit olanlar için hatim okunduğunu söyledi.

Fejzic, bugün Karadağ genelindeki tüm camilerde cuma hutbelerinin 15 Temmuz’a atfedildiğini belirterek, “Geçen yıl 15 Temmuz’da gerek coğrafi anlamda, gerekse kültür ve gelenekler bakımından bize en yakın Müslüman ülkesi Türkiye’de adalet, anarşiyle ele geçirilmek istendi ancak Türk halkı demokrasiye sahip çıktı. Sürekli demokrasiden bahseden uluslararası kurumların Türk halkını bu başarısından dolayı ödüllendirmesi gerekirdi.” diye konuştu.

Cuma namazının ardından Rozaje şehir meydanında bir araya gelen Türk kurumlarının temsilcileri ve Karadağlı vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve üzerinde “15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart ile “Türkiye için nöbet” yürüyüşü gerçekleştirdi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir