Seyyid Ali Sultan Dergahı’nda Gönüller Birleşti

  • UKİD
  • 7 Yıl önce
  • 0

UKİD Heyeti 7-8 Kasım 2014 tarihlerinde Mürsel Bali Kurbanı etkinliklerine katılmak için Batı Trakya’ya gitti, Seyyid Ali Sultan Dergahı’nı ziyaret etti.

Ozan Karakaya ve Prof. Dr. Ahmet Taşgın başkanlığındaki UKİD heyeti her yıl geleneksel olarak yapılan Mürsel Bali Kurbanı etkinliklerine katılmak için 7-8 Kasım tarihleri arasında Dimetoka yakınlarındaki Ruşenler Köyü’ne gitti.
Kızıl Deli Sultan olarak bilinen ve Rumeli’deki manevi önderlerden olan Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın bulunduğu Ruşenler Köyü, 400 nüfuslu, tarımla geçinen şirin bir köy. Dergahın burada bulunuşu köyü önemli kılıyor. Bu dergaha bağlı 21 köy bulunmakta ve etkinlikler için kullanılan bir Cem Evi’ne sahip.

 

Yılda 6 kez önemli etkinliklerin yapıldığı yöredeki en önemli buluşma vesilelerinden birisi 8 Kasım tarihinde yapılan Mürsel Bali Kurbanı. Bundan 40 gün önce Sultan Kurbanı, 40 gün sonra ise Onikiler Kurbanı etkinliği yapılmakta. 6 Mayıs’ta da Hıdrellez kutlanıyor.

 

Bu seneki Mürsel Bali Kurbanı’na Türkiye’den UKİD dışında Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Yunanistan İçişleri Bakan yardımcısı Yorgos Dolios, Türkiye’nin Gümülcine muavin konsolosları Alper Atak ve Murat Ertaş, Güney Bulgaristan Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Ali Mustafa ile birlikte çok sayıda yetkili katıldılar. Programa ilk defa olarak Hıristiyan Ortodoks kilisesini temsilen Dimetoka Metropoliti Damaskinos‘un da katıldığı görüldü.

 

Seyyid Ali Sultan Dergahı Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin’in ev sahipliğinde yapılan programda çeşitli konuşmalar ve sazlı sözlü sohbetler yapıldı. Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’den 2000 civarında kişinin katıldığı programda kazanlarla lokmalar pişirilip dağıtıldı.

 

UKİD Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Karakaya, program dönüşünde yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde başta Prof. Dr. Ahmet Taşgın olmak üzere ilim adamlarını çeşitli konferanslar vermek üzere Yunanistan’a göndereceklerini belirtti.

Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir