Berlin’de Yunus Emre rüzgarı esti

  • UKİD
  • 6 Yıl önce
  • 0

İlki 2-4 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de yapılan Yunus Emre Buluşmaları’nın ikincisi 9-11 Mayıs tarihlerinde Berlin’de büyük bir ilgiyle gerçekleştirildi. 

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD ile Eskişehir Valiliği ve Eskişehir 2013 Ajansı tarafından birlikte düzenlenen etkinlikler zincirinin ikinci halkası Berlin’de gerçekleşti. 2014 yılının ilk dönemine ait Yunus Emre Buluşmaları’nın son halkasını, 30 Mayıs – 1 Haziran tarihlerindeki Budapeşte Buluşması takip edecek.

Kültürel kimliğimizi şekillendiren önemli isimlerden birisi olan Yunus Emre’nin sevgi ve hoş görüye dayalı felsefesini anlatmayı ve onun mezarının bulunduğu ‘Sevgi Şehri’ Eskişehir’i tanıtmayı amaçlayan etkinlikte Açılış Programı dışında ilim adamlarının katıldığı Sempozyum ve Dü Şems Topluluğu’nun sunduğu Türk Tasavvuf Musıkisi konseri yer aldı. Türkiye, Almanya ve değişik ülkelerden temsilcilerin iştirak ettiği programda Yunus Emre’nin günümüz insanına verdiği mesajlar üzerinde duruldu, gelecekte yapılması düşünülen etkinlikler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi’nin de katıldıkları programın açılışı 9 Mayıs akşamı saat 19:00’da Maritim Hotel’de yapıldı. Açılış programına yazar ve sanatçı Haralampi G. Oroschakoff, Alman Yazarlar Birliği Başkanı İmre Török, DİTİB’ten Dr. Bekir Alboğa, Türk-Alman Yazarlar Birliği Temsilcileri Alaattin Diker, Behruz Hakkı, Orhan Aras, Yunus Emre Derneği başkanı Mahmut  Aşkar ve Müsiad-Berlin Başkanı Veli Karakaya ile çok sayıda davetli katıldı

10 Mayıs Cumartesi günü Maritim Hotel’de gerçekleştirilen sempozyumlara Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Dr. Semih Ceylan, Ebubekir Riegel, Imre Török ve Zerrin Konyalıoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Berlin’de misafir olarak bulunanların iştirak ettiği Berlin Turu’nun ardından, programın akşamki bölümünde ise Türkiye’den gelen Dü-Şems Topluluğu Yunus Emre’nin ilahilerinin de yer aldığı bir Tasavvuf Musıkisi Konseri sundu. Türkiye Büyükelçiliği salonunda yapılan konsere Yunus dostları ve müzik severlerin ilgisi yoğun oldu.

Programların sonunda yapılan değerlendirme toplantısında benzer faaliyetlerin genişletilerek sürdürülmesi gerektiği üzerinde duruldu. UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada, desteklerinden dolayı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya ve organizasyonda verdikleri katkılardan dolayı Müsiad-Berlin Başkanı Veli Karakaya’ya teşekkür etti ve etkinlikleri sürdürme, Yunu Emre felsefesini insanlara ulaştırma konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.

Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir