Budapeşte Yunus Emre Buluşması

  • UKİD
  • 5 Yıl önce
  • 0

Yunus Emre dostları bu kez Budapeşte’de buluşacak.

İlki 2-4 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de, ikincisi 9-11 Mayıs tarihlerinde Berlin’de yapılan ‘Yunus Emre Buluşmaları’nın üçüncüsü 30 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında Budapeşte’de gerçekleştirilecek.

Etkinlik, merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD ile Eskişehir Valiliği ve Eskişehir 2013 Ajansı tarafından birlikte düzenleniyor. Budapeşte Kral Atilla Üniversitesi ve Macar-Türk Kültür Merkezi etkinliklere partner olarak katılıyorlar.
Kültürel kimliğimizi şekillendiren önemli isimlerden birisi olan Yunus Emre’nin sevgi ve hoş görüye dayalı felsefesini anlatmayı ve onun mezarının bulunduğu ‘Sevgi Şehri’ Eskişehir’i tanıtmayı amaçlayan etkinlikte Sempozyum ve Türk Tasavvuf Musıkisi konseri yer alıyor. Türkiye ve Macaristan’dan temsilcilerin iştirak edeceği programda Yunus Emre’nin günümüz insanına verdiği mesajlar üzerinde durulacak.
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi’nin de katılacakları programın açılışı 30 Mayıs akşamı saat 19:00’da Budapeşte Novotel’de yapılacak. Açılış programına çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, tasavvuf aşıkları ve akademisyenler yanında Macar Meclisi Başkan yardımcıları Sandor Lezsak ve Tamas Sneider de katılacak.
31 Mayıs Cumartesi günü, Novotel’de sabah saat 9:00’dan itibaren ‘Günümüzün Diliyle Yunus Emre’ konulu sempozyum gerçekleştirilecek. Sempozyumlarda Dr. Baranyi Tibor İmre, Dr. Horváth Róbert, Dr.Hegedüs Ramon, Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Dr. Semih Ceylan ve Kiss Zsuzsanna çeşitli tebliğler sunacaklar.

Programın akşamki bölümünde ise Türkiye’den gelen Meydan Musıkî Grubu, içinde Yunus Emre’nin ilahilerinin de yer aldığı bir Tasavvuf Musıkîsi Konseri sunacak. Konser, saat 20:00’de Novotel – Budapeşte Kongre Merkezi’nde yapılacak.
UKİD Genel Müdürü Şefik Kantar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, programlara katılımın ücretsiz olduğunu belirtti.

Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir