ALİYA İZZETBEGOVİÇ ANMA PROGRAMI

UKİD – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ile KETEBE Yayınevi ortaklığında Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 20. sene-i devriyesi vesilesiyle bir anma programı düzenliyor.
21 Ekim Cumartesi gecesi, saat 19.00’da araştırmacı yazar Davut Nuriler’in moderatörlüğünde, Bosna savaşı esnasında Bosna-Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile çok yakın mesai içinde bulunmuş, ona yol arkadaşlığı yapmış olan Sudan’lı alim ve yazar Dr. Fatih Ali Hasaneyn, Aliya ve Bosna’ya ait hatıralarını anlatacak.
Programa iştirak edenlere katılımcılara Aliya’nın ruhuna ithafen Boşnak böreği ikramı ile KETEBE Yayınevinin bastığı Aliya serisinden kitaplar hediye edilecek.
Dr. Fatih Ali Hasaneyn
Tıp eğitimi için Sudanlı öğrencilerden oluşan bir kafileyle Yugoslavya’ya gittiği dönemde Yugoslavya Topluluğu temsilcisi olan Aliya İzzetbegoviç ile tanıştı. Hasaneyn, dostu Aliya ile birlikte Yugoslavya İslami Hareketini kurdu. Aliya’nın 1965’ten itibaren yanında yetişen dava arkadaşı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde müsteşarı Sudan’lı dostu, onunla olan hatıralarını da bir kitapta topladı. Türkçe’ye, ”Drina Köprüsü” adıyla çevrilen bu kitap Bosna tarihinde önemli bir döneme şahitlik içeriyor.
️T️️arih: 21 Ekim 2023 Cumartesi
Saat: 19.00
Adres: UKİD – Sarı Saltuk Kültür Merkezi
Saray Mh. Sokullu. Cd. No:1/1 Ümraniye – İSTANBUL
(Hacı Nusret Yıldırım Camii Yanı)
tr_TRTürkçe