• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Arnavutluk ve Kosova’da sel hayatı olumsuz etkiliyor

Arnavutluk ve Kosova’da sel hayatı olumsuz etkiliyor

  • UKİD
  • 5 Yıl önce
  • 0

Etkili sağanağın neden olduğu sel yüzünden Arnavutluk’un başkenti Tiran’da 150 aile geçici olarak evlerinden tahliye edilirken, Kosova’nın Malişevo şehrinde okullar tatil edildi.

Arnavutluk ve Kosova’da etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen sel, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Arnavutluk İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yetkililerin durumu yakından takip ettiği belirtilirken, mağdur vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla 3 bin 500’den fazla görevlinin seferber edildiği bildirildi.

Selden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının da görevlendirildiği ifade edildi.

Öte yandan, başkent Tiran’daki 150 ailenin sel nedeniyle geçici olarak evlerinden tahliye edildiği ve şehirdeki okullara yerleştirildiği bildirildi.
Ülkede selden en çok etkilenen şehirlerin Lezha, İşkodra, Debre ve Dıraç olduğu kaydedilirken, Ergiri, Avlonya ve Fier şehirlerinde durumun kötüleşebileceği ifade edildi.

Arnavutluk’ta iki gündür etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Kosova’da durum kritik

Öte yandan, Kosova’nın güneybatısındaki Malişevo’da da sağanak yağış nedeniyle Miruşa Nehri’nin taştığı ve şehrin bazı bölgelerinin bundan etkilediği öğrenildi.

Malişevo Belediyesi’nden yapılan açıklamada, sağanak yağış nedeniyle şehrin tüm bölgelerinde büyük miktarda su birikintilerinin oluştuğu, okulların bugün tatil edildiği kaydedildi.

Vatandaşlara zorunlu ihtiyaçları haricinde dışarı çıkmamaları uyarısında bulunulan açıklamada, Koruma ve Kurtarma Müdürülüğü, itfaiye ekipleri ve Kosova Polisi’nin vatandaşlara yardım etmek için çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Kosova’nın Yakova, Rahofça ve İpek şehirlerinin de selden olumsuz etkilendiği bildirildi.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir