• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Arnavutluk’taki “adaysız” cumhurbaşkanlığı seçimi

Arnavutluk’taki “adaysız” cumhurbaşkanlığı seçimi

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu da “adaysız” gerçekleşti.

Arnavutluk’taki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu da “adaysız” gerçekleşti.

Halen hiçbir ismin aday olmadığı cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, Arnavutluk Meclisi’nde düzenlenen oturumda yapıldı.

Haziran ayında yapılacak genel seçime geçici hükümetle gidilmesini talep eden ve bu nedenle uzun zamandır meclis çalışmalarına katılmayıp çadırlı eylem düzenleyen muhalefet partileri seçime katılmadı.

Dün yapılan ilk tur gibi ikinci tur da adaysız tamamlanırken, anayasaya göre meclisin belirlediği beş turluk seçim takvimi işlemeye devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunun 27 Nisan’da yapılacağı açıklandı.

Hükümeti oluşturan Sosyalist Parti (PS) ile Sosyalist Bütünleşme Hareketi (LSI), toplam 87 milletvekili ile cumhurbaşkanını seçmek için yeterli sayıya sahip ancak Başbakan Edi Rama ile Meclis Başkanı İlir Meta daha önce muhalefetin de desteğini alarak uzlaşmalı bir cumhurbaşkanı seçilmesinden yana olduklarını açıklamıştı.

 Adaylık ve seçilme süreci

Anayasaya göre, adaylık başvurusunda bulunacak kişinin en az 20 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. Cumhurbaşkanı meclisteki 140 milletvekilinin gizli oylarıyla seçiliyor.

Seçimin ilk üç turunda adayın oyların beşte üçünü alması gerekiyor. İlk üç turda seçim gerçekleşmezse dördüncü ve beşinci turda oyların yarısından bir fazlasının alınması yeterli sayılıyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Bujar Nishani’nin beş yıllık görev süresi 24 Temmuz’da sona erecek. Bu tarihe kadar yeni cumhurbaşkanı seçilmezse görevi Meclis Başkanı Meta devralacak.

Arnavutluk’ta 18 Haziran’da yapılacak genel seçim öncesinde, mayıs ayında meclisin prosedür gereği feshedilecek olması nedeniyle cumhurbaşkanlığı seçimi erkene alınmıştı.

Anayasaya göre, beş turda da aday olmazsa ya da aday olan kişi veya kişiler istenen oy sayısını alamazsa meclis feshedilip 45 gün içinde erken seçime gidiliyor.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir