Atina’da Cami İnşaatı Hâlâ Başlamadı

  • UKİD
  • 5 Yıl önce
  • 0

Avrupa’nın tek camisiz başkenti Atina’da, ihalesi yapılmasına rağmen cami inşaatına başlanmadı. Arsası ise caminin yapımını engellemek isteyen aşırı sağcı bir grup tarafından işgal ediliyor.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, inşaatına yıllardır başlanamayancami projesinin yapım aşamasına geçilmesi beklenirken, aşırı sağcı bir grubun cami arsasındaki işgali aylardır devam ediyor.

Yıllardır hukuki ve bürokratik engellerle bir türlü başlanamayan, kısa bir süre önce ilgili yasa tasarısının, Yunanistan parlamentosunda onaylanmasıyla inşaat aşamasına gelinen cami projesi için ayrılan arsa, üç ayı aşkın süredir, alanda evsizlere hizmet etmek üzere bulunduklarını savunan yaklaşık 30 kişilik aşırı sağcı grup tarafından işgal ediliyor.

Caminin yapılacağı Votanikos banliyösünde Yunan Deniz Kuvvetlerine ait arsayı işgal eden grubun 74 yaşındaki lideri Yannis Ioannidis, cami yapılmasına izin vermeyeceklerini iddia etti.

Geçmişte Yunan ordusunda komando olarak görev yaptığını ve hiçbir siyasi gruba bağlı olmadığını dile getiren Ioannidis, kimsenin kendilerini alandan çıkarmaya çalışmadığını, buradaki hangarı yalnızca evsizler için aşevi ve barınak olarak kullandıklarını söyledi.

 

Ioannidis, Deniz Kuvvetlerine bağlı üslerin ortasında bir cami inşa edilmesiyle ilgili “akılalmaz” ifadesini kullanarak, bölgenin “radikal kaçak göçmenler” için merkez haline dönüştürülmek istendiğini ileri sürdü.

Yaklaşık 10 yıl önce çıkarılan bir kanunla yapımı kararlaştırılan ancak itirazlar nedeniyle inşaatına başlanamayan cami projesi için ağustos ayında meclisten geçen yasayla devlet tarafından karşılanacak 887 bin avroluk finansman onaylandı. Caminin inşası için ilgili bakanlık ve müteahhit firmalar arasında anlaşma bulunmasına rağmen, aradan geçen yaklaşık 3 aylık sürede inşaata henüz başlanmadı.

SYRIZA liderliğindeki hükümet yetkilileri, yapılacak caminin, ülkede Müslümanların insan haklarının bir gereği olduğunu belirtiyor. Eğitim ve Din İşleri Bakanı Nikos Filis, kentte derme çatma mescitleri “utanç kaynağı” olarak niteleyerek, cami inşasıyla radikalleşmelerinin önüne geçilebileceğini ifade etmişti.

Yunan hükümeti, Eğitim Bakanlığının denetiminde bölgedeki 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek yaklaşık 350 kişilik bir ibadethane yapmayı planlıyor.

Şehirde cami inşası için alınan ilk kararın üzerinden geçen 40 yıllık süreye rağmen aşırı milliyetçi çevreler ve bir kısım fanatik din adamları tarafından gösterilen tepkilerin etkisiyle proje sürekli askıya alınıyor. Kentte Müslümanlar ibadetlerini garajlarda ve bodrum katlarında kendi imkanlarıyla kurdukları mescitlerde yerine getiriyor. ​

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir