Avrupa Birliği ve Arap Ülkeleri Zirvesi

  • UKİD
  • 5 Yıl önce
  • 0

Avrupa Birliği ve Arap Ülkeleri Zirvesi, Yunanistan’ın başkenti Atina’da başladı. Zirvenin açılış konuşmasını Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras yaptı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Avrupa Birliği (AB) ve Arap Ülkeleri Zirvesi düzenlendi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve çeşitli Arap ülkelerinden temsilciler ile bazı AB yetkililerinin katıldığı zirvede AB ve Arap ülkeleri arasında ekonomik ve siyasi işbirliği olanakları konuşuldu.

Çipras, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Yunanistan‘ın, Arap ülkeleri ve Avrupa arasında stratejik bir konumda bulunduğunu belirterek, yatırım için önemli imkanlara sahip olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın 6 yıllık ekonomik kriz döneminin ardından yeniden kalkınma aşamasına geldiğini anlatan Çipras, ülkesinin coğrafi konumu nedeniyle enerji konusunda bölgede temel aktör rolünde bulunduğunu belirtti ve bu aşamada Yunanistan ve Arap ülkeleri arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin tüm tarafların yararına olacağını kaydetti.

Çipras, zirvenin Avrupa ve Arap dünyası için kritik bir dönemde gerçekleştirdiğini ifade ederek, terör tehdidi, göç meselesi gibi ortak sorunlarla başa çıkabilmek için yakın işbirliği gerekliliğini vurguladı.

 

Filistin meselesine değinen Çipras, Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen dahil olmak üzere Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanması için cesur adımlar atılması gerektiğini söyledi. Çipras, “Tabii, Filistin konusunda da 1967 sınırları içerisinde, Doğu Kudüs başkenti olmak üzere kalıcı bağımsız bir Filistin devleti oluşturarak, iki devletin güvenlik içerisinde birlikte var olması temelinde adil bir çözüm için güvenilir müzakereler yeniden başlamalı” ifadelerini kullandı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ise, AB’nin Filistin konusunda birçok girişimleri bulunduğunu ancak, bunların İsrail tarafından engellendiğini söyledi.

İsrail’in, şiddet yoluyla Filistin’in her türlü insani ve ekonomik ilişkilerini engellemeye çalıştığını ifade eden Maliki, “AB’nin Filistin’in bağımsızlığı yönünde bir dizi faaliyetleri var, ama İsrail sürekli uluslararası hukuku ihlal ederek bunları engelliyor. Kalkınmasının önüne geçmeye çalışıyor ve Filistin’in İsrail piyasasına muhtaç olmasını istiyor. Yılın sonunda Fransa’nın inisiyatifi çerçevesinde yürütülecek barış diyalogundan kaçmayacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Atina’da, Müzik Sarayı’nda düzenlenen zirve, yarın da Avrupa ve Arap ülkelerinden katılımcıların yer alacağı oturumlarla devam edecek.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir