• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Azerbaycan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Azerbaycan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Azerbaycan’da, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ın ev sahipliğinde, Milli Dram Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Politik Konular Daire Başkanı Ali Hasanov, Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Mübariz Gurbanlı, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda, vatan için canlarını feda eden şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Azerbaycan ve Türkiye milli marşları ile Kur’an-ı Kerim okunan programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seslendirdiği, Azerbaycan’ın tanınmış şairi Bahtiyar Vahapzade’ye ait “Azerbaycan-Türkiye” şiiri sunuldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Politik Konular Daire Başkanı Hasanov, programda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, darbe girişiminin 1. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektubu okudu.

Aliyev mektubunda, “Sizin liderliğiniz, Türk halkının dayanışma ve kararlılığı sayesinde hain niyetlerin önüne geçilmez siperler örüldü, Türkiye büyük tehlikeden kurtuldu. Siz, halkı seferber ederek ülkenin kalkınması ve dünya devletleri arasındaki nüfuzunun güçlenmesi için büyük işler başardınız, kişisel çıkarları halkın iradesinden üstün tutan anti milli güçleri yendiniz. Tüm bunlar kardeş Türkiye vatandaşları gibi bizi de kalpten sevindiriyor.” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye’ye destek vermeye devam edeceğiz”

Hasanov, Azerbaycan halkının da 90’lı yıllarda darbe girişimleriyle karşı karşıya kaldığını, dolayısıyla Türk halkını çok iyi anladıklarını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden bazı dersler çıkartılması gerektiğini vurgulayan Hasanov, “Hiç kimse halkın iradesi ile oluşan yönetimi mağlup edemez. 15 Temmuz gecesi Azerbaycan’da da kimse uyumadı. Cumhurbaşkanı Aliyev sabaha kadar olayları endişeyle izledi ve Türkiye’nin yasal yönetimine nasıl yardım edeceğini düşündü. Azerbaycan devleti halkın iradesi ile şekillenen yönetimi destekledi ve hain darbe girişimini kınadı. Bu yıl içerisinde de Türkiye’de toplumsal istikrarın sağlanması için Türk hükümetinin talep ettiği tüm desteği verdik, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Hasanov, Aliyev’in mektubunu Erdoğan’a iletilmek üzere Büyükelçi Özoral’a takdim etti.

 “Mücadelemiz devam edecek”

Büyükelçi Özoral ise Türk halkının huzur ve güvende yaşaması için canlarını feda eden şehitleri rahmetle yad ettiğini dile getirdi.

Darbe girişimi ile Türkiye’nin işgal edilerek yabancı güçlere teslim edilmesinin amaçlandığını söyleyen Özoral, Türk halkının bu girişimi atlatmakla aynı zamanda büyük bir iç savaş tehlikesini atlattığını belirtti.

Özoral, “Türk milletinin başka gidecek yeri yoktur. Halk bu bilinçle sokağa döküldü. Burası hainlere ve düşmanlara terk edilmeyecek kadar kıymetli bir vatandır. Sapık bir liderin arkasından giden robot sürüsüyle mücadelemiz bitmedi. Bu hain terör örgütünün son mensubu etkisiz hale getirilene kadar mücadelemiz devam edecektir çünkü bu bizim var olma mücadelemizdir.” dedi.

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Eşbaşkanı Ehliman Emiraslanov ise hain darbe girişiminin Türk halkının cesaret ve fedakarlığı sayesinde önlendiğini söyledi.

Emiraslanov, “Türk halkı tankların önüne çıktı ve vatanı için severek ölüme gitti. Bu olaylar, Türk halkının ne kadar büyük bir halk olduğunu ortaya koydu. Böyle bir lider yetiştiren bir halk hiçbir zaman mağlup olmaz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Hikmet Babaoğlu ise Türk halkının 15 Temmuz 2016’da tekrar sınandığını fakat Türk milletinin bu sınavdan yüzü ak çıkarak kaderine sahip olmayı başardığını vurguladı.

Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Tolga Yılmaz, programda, görevde bulunduğu 15 Temmuz gecesi tanık olduğu olayları anlattı.

Darbe girişimini konu alan filmlerin gösterildiği etkinlik, 15 Temmuz Demokrasi Marşı’nın seslendirilmesi ile sona erdi.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir