Bakû’nun Kurtuluşu ve Kafkas İslam Ordusu Anılıyor

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD, Bakû’nun Kurtuluşu’nun ve Kafkas İslam Ordusu’nun 100. yılını Üsküdar-Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programla anıyor. 27 Ekim Cumartesi günü yapılacak anma etkinliği saat 18:00’de başlayacak.

Bilindiği gibi Rus, İngiliz ve Ermeni güçlerinin işgali altındaki Bakû, liderliğini Mehmed Emin Resulzâde’nin yaptığı Azerbaycan Millî Şûrası’nın yardım talebi neticesinde 100 yıl önce Nuri Paşa komutasında teşkil edilen Kafkas İslam Ordusu tarafından 15 Eylül 1918’de kurtarılmıştı. Türk tarihi ve bölge açısından önemli olan bu hadise, Osmanlı döneminin son zaferi olarak biliniyor.

Uzun yıllar çeşitli sebeplerle unutturulmak istenen bu zafer, 100. yıldönümünde hem Türkiye’de hem Azerbaycan’da gündeme gelerek çeşitli etkinliklerle anılmaya başlandı. Bu çerçevede Azerbaycan’da değişik faaliyetlere imza atan UKİD  Türkiye’de bir anma toplantısı tertip ediyor. Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek programa Türkiye ve Azerbaycan’dan davetliler katılacaklar.

Değişik sunumların gerçekleşeceği programda, Prof. Dr. Azmi Özcan yönetiminde Bakû’nun Kurtuluşu ve Tarihi önemi konulu bir panel yapılacak. Ünlü müzisyen Amir Ateş ve grubunun sunacağı bir müzik dinletisinin de yer alacağı programa giriş serbest olacak.

Anma etkinliğine T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva yanında bir çok ismin katılacağı bildirildi.

tr_TRTürkçe