Denizin şarkılar söylediği Adriyatik şehri: Zadar

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki tarihi Zadar şehri, denizin içine kurulmuş “Deniz Orgu” isimli müzik enstrümanı ve gün batımında adeta karada güneşin yeniden doğduğu “Güneş’e Selam” isimli ışık çemberiyle görenlerde hayranlık uyandırıyor.

Son yıllarda dünyanın dört bir yanından turist çeken ve her geçen gün yıldızı daha da parlayan bu tarihi şehir, içinde barındırdığı onlarca tarihi eser ve mekanın yanı sıra modern yapılarıyla da ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Hırvat mimar Nikola Basic’in şehre kazandırdığı Deniz Orgu (Sea Organ) ve Güneş’e Selam (The Greeting to the Sun) isimli iki eser, şehrin tarihi dokusuna yaptığı modern dokunuşla Zadar’ı cazibe merkezi haline dönüştürdü.

2005 yılında tamamlanan ve mimari ile müziğin buluştuğu Deniz Orgu, konuşlandırıldığı tarihi yarımadanın kıyı kesiminde, ziyaretçilere adeta doğal bir müzik ziyafeti veriyor.

Kıyıdaki mermerlerin altına döşenen 35 boru ve borular üzerindeki düdüklerden meydana gelen Deniz Orgu, denizdeki dalgaların ve esen rüzgarın hızına göre ses çıkararak, dalgalarla uyumlu bir ritim oluşturuyor. Kesintisiz müzik ziyafeti sunan bu ilginç enstrümanı, farklı ülkelerden gelen turistler beğeniyle dinliyor.

 Güneş adeta karada doğuyor

Deniz Orgu’nun hemen yanı başında bulunan Güneş’e Selam isimli 22 metre çapındaki solar sistem de özellikleriyle dikkat çekiyor. Gün batımının en iyi izlendiği yarımadanın kıyısında bulunan bu modern yapıt da turist akınına uğrayan bir diğer önemli adres.

Gün batımında alanda toplanan insanlar, bir yandan güneşin batımını seyrederken diğer yandan da güneşin batmasıyla ışıklarını yakan ve adeta güneşin karada yeniden doğduğu bu eserin üzerinde buluşuyor.

Gece boyunca etrafa ışık saçan Güneş’e Selam, fotoğraf çektirmek isteyen turistlerin adeta “gece güneşi” oluyor.

 Yarımadanın yüzlerce yıllık tarihi

Yakın geçmişte yapılan modern eserleri ile dikkat çeken Zadar, özellikle yarımadanın yüzlerce yıllık tarihi ve çok değerli mimari eserleriyle de göz dolduruyor.

Milattan önceye dayanan tarihi kalıntıların dahi hala görülebildiği şehirde, Roma İmparatorluğu ve Venediklilerden kalma önemli eserler de bulunuyor.

Zadarlı turist rehberi Vlatka Matic, çok kritik bir konumda olan Zadar’ın tarihte önemli bir yeri olduğunu belirterek, dünyanın birçok yerinden şehre turist akını olduğunu söyledi.

Deniz Orgu ve Güneş’e Selam’ın yoğun ilgi gördüğünü aktaran Matic, ayrıca yarımada üzerindeki Dalmaçya’nın en büyük katedrali, tarihi evler, eski çarşı ve buyaz UNESCO listesine girmesi beklenen kale surlarının da ziyaretçi akınına uğradığını anlattı.

 Türk yatırımcıların da gözdesi

Matic, her geçen yıl şehre gelen turist sayısının arttığına dikkati çekerek, turizm alanında yatırım yapmak isteyen şirketlerin de Zadar’ı keşfetmeye başladığını dile getirdi.

Yakın zamanda önemli bir Türk firmasının Zadar’da beş yıldızlı bir otel açtığını aktaran Matic, Zadar’ın turizm yatırımı alanında önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Matic, şehirde helal sertifikalı bir restoranın da açıldığını belirterek, Zadar’ın en kısa sürede turizm alanında Hırvatistan’ın parlayan yıldızı olacağını sözlerine ekledi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir