İsrail ve Ortadoğu Konferansı yapıldı

UKİD Konferansları serisinin ikincisi 12 Mayıs Cumartesi günü dernek merkezinde yapıldı. ‘İsrail ve Ortadoğu’ konulu programı çok sayıda davetli ilgiyle takip etti. Selim Han Yeniacun tarafından verilen konferansta moderatörlüğü Prof. Dr. Musa Taşdelen yaptı.

Dernek başkanı Av. Zeki Çalışkan’ın davetlileri selamlama konuşmasıyla başlayan konferans Prof. Dr. Musa Taşdelen’in kısa giriş konuşmasıyla devam etti. Daha sonra Selim Han Yeniacun tarihi arka planı ile İsrail devletinin kuruluşunu ve günümüze gelişini anlattı. Konuşmada tarih boyunca Yahudilerin hangi önemli dönüm noktalarından geçtiğine ve Müslümanlarla Yahudilerin ilişkilerine vurgu yapılırken Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine ve bilhassa Sultan Abdulhamit devrine ilişkin spekülasyonlar üzerinde bilgiler verildi.

Yeniacun, İsrail devletinin kuruluşu ve yayılmasının ardındaki bölgesel ve uluslararası hadiseler hakkında bilgi verirken, Türkiye’de birçok gerçeğin bilinmediğine veya yanlış bilindiğine dikkat çekti. Çok ilgili görünmemize rağmen büyük bilgi eksiklikleri olduğuna vurgu yaparken, ilmi sahada hemen hiçbir çalışmanın olmadığını, İsrail uzmanı bulunmadığını ve İbranice bilen insan sayısının yok seviyesinde olduğunu ifade etti.

İsrail’deki siyasi gelişmelere de dikkat çeken Yeniacun, gelecekte İsrail’i ve bölgeyi bekleyen yeni gelişmeler ve problemler üzerinde durdu. Büyük ilgiyle izlenen konferansın sonunda Yeniacun ve Taşdelen soruları cevaplandırdılar. Gayet doyurucu bilgilerin verildiği konferansın ardından kısa bir kapanış konuşması yapan başkan Zeki Çalışkan değişik konulardaki UKİD Konferanslarının devam edeceğini söyledi.

Web.tv üzerinden de naklen yayınlanan konferansı izleyemeyenler UKİD’in Facebook sayfasından (fb.me/UkidMerkez) izleyebiliyorlar.