Karadağlı anneler “desteksiz” kaldı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Karadağ Meclisi, üç ve daha fazla çocuğu olan annelere verilen devlet desteğinin kesilmesine ilişkin yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

Tasarı, yapılan oylamada 41 milletvekilinden “evet” oyu alırken, muhalefetteki Liberal Parti Başkanı Andrija Popovic çekimser oy kullandı.

Anayasa Mahkemesinin 19 Nisan’da annelere verilen devlet desteğinin anayasaya aykırı olduğu yönündeki kararı üzerine, bugün mecliste yapılan oylamada daha önce azaltılan desteğin tamamen kaldırılmasına karar verildi.

Meclisin bu kararının ardından ülke genelinde 18 bin anne desteksiz kalırken, işlerinden ayrıldıktan sonra devlet desteği verilen 4 bin annenin ise yaşlarına bağlı olarak 3 ile 5 yıl destekten yararlanabileceği bildirildi.

Yaklaşık 13 bin annenin işsizlik kurumuna gönderileceği, devlet desteği almadan önce emekli maaşı olan yaklaşık 5 bin anneye ise tekrar emekli maaşı bağlanacağı açıklandı.

 Karadağlı annelerden protesto

Bu arada, devlet desteğinin kesilmesine tepki gösteren Karadağlı anneler, meclis binası önünde gösteri düzenlendi.

Meclisteki kararın açıklanmasının ardından hayal kırıklığına uğradıklarını belirten annelerin polis barikatını yıkıp meclise girmek istedikleri bildirildi.

Karadağlı anneler, meclis kararını protesto etmeye devam edeceklerini açıkladı.

Öte yandan, Karadağ’daki yeni hükümet, üç veya daha fazla çocuğu bulunan annelere verilen devlet desteğinin ocak ayından itibaren yüzde 25 azaltılmasına karar vermişti. Maliye Bakanlığı, daha önce 192 ile 336 avro arasında değişen devlet desteğinin, 2017 yılında 144 ile 264 avro arasında belirlendiğini açıklamıştı.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir