• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Kelmendi, Thaçi’nin Osmanlı İmparatorluğu’nu İşgalci Tanımlamasına Karşı

Kelmendi, Thaçi’nin Osmanlı İmparatorluğu’nu İşgalci Tanımlamasına Karşı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Milletvekili Gëzim Kelmendi, Arnavutların ulusal kahramanı  Gjergj Kastrioti-İskender Bey’in doğumunun 549 yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin sosyal medya aracılığıyla dün yayımladığı mesajında, Osmanlı İmparatorluğu’nu  işgalci olarak tanımlamasına kendisi de aynen sosyal medyada yayımladığı mesajla bir kez daha karşı çıkarak Osmanlı İmparatorluğunu ve günümüz Türkiye’sini savundu.

“Fjala” Partisi Başkanı ve milletvekili Gëzim Kelmendi, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin ad vermeyerek dönemin en büyük imparatorluğunu işgalci olarak tanımladığı Osmanlı İmparatorluğu’nu bizzat kendisi ve birçok Arnavut’un işgalci olarak görmediğini belirttiği şu mesajı sosyal medyada dün yayımladı:

“Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Thaçi,

Bugün İskender Bey’in doğum gününü tebrik etmişsiniz. Tebrikinizde dikkatimi çeken,  Osmanlı İmparatorluğu’nu istilacı olarak tanımlamanızdır.

Osmanlı İmparatorluğu’na dair farklı görüşlere sahip olmak sizin ve benim de hakkımdır. Siz geçenlerde, en yüksek devlet töreniyle karşılandığınız Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a resmi ziyarette bulundunuz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’ya çok yapmış ve yapmaya devam ediyor ve bugün Osmanlı İmparatorluğu’nu işgalci olarak tanımlamanız Erdoğan’ı, Türkiye’yi ve Osmanlı İmparatorluğu’nu işgalci olarak nitelendirmeyen tüm Arnavutları kötü vurdunuz. Unutmayınız, Siz Kosova Cumhurbaşkanısınız ve bu tür açıklamalarınız Kosova-Türkiye ilişkilerinin yararından değildir.

Daha birkaç gün önce Kosova’ya girmek isteyen Rus treninin Sırbistan’a geri gönderilmesini emredenler arasında siz de yer aldınız (samimi olarak haklı olduğunuzu belirtmişimdir).

İyi ama Sırbistan bununla kalmaz ise ne olacak?

Sırbistan Kosova’yı askeri açıdan tehdit ederse, Türkiye’den yardım isteyebilecek misin?

Şimdiye dek 350 milyon Türk yatırımı yanı sıra Türkiye polis-askeri zırhlı araçlar hediye etmiş, pilot, polis ve askerlerimizi kendi akademilerinde eğitiyor. Türkiye,  Kosova’yı tanıyan ilk ülkeler arasında bulunuyor ve Kosova’nın tanınması için lobiciliğini sürdürüyor.

Sizin \” işgalci\” olarak tanımladığınız Osmanlı İmparatorluğu’nun oluşumunda unutma birçok Arnavut da bulunmuştur ve size göre biz kendi topraklarımızı kendimiz işgal etmişizdir.

Ben ve Kosova’nın çoğu vatandaşı İskender Bey’in doğum gününü neden tebrik ettiğini, “Arnavut  teröristlerden” öldürüldükleri yazılan Sırp mezarlarına neden saygı duruşunda bulunduğunu biliyoruz.

İyi ama bu sana yakışmadı,  çok kanın döküldüğü bir ülkenin Cumhurbaşkanısın ve şahsi çıkarların için bu ülkeyi yok etme.”

kaynak: kosovahaber.net

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir