Macaristan ve Letonya federal Avrupa’ya karşı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Szijjarto: ”Macaristan ve Letonya güçlü üye ülkelere dayalı Avrupa Birliği (AB) istiyor. Her iki ülke de federal Avrupa’yı reddedip, ortak AB politikasının devam etmesini istiyor. AB kurumları, sözleşmede belirtilen çerçevede hareket etmeli” ifadelerini kullandı. 

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan ve Letonya’nın federal Avrupa’ya karşı çıktığını belirterek, ”Macaristan ve Letonya güçlü üye ülkelere dayalı Avrupa Birliği (AB) istiyor.” dedi.

Szijjarto, Budapeşte’de temaslarını sürdüren Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Szijjarto, Macaristan ve Letonya’nın iki güçlü müttefik ülke olduğunu ve bir çok ciddi konuda hemfikir olduklarını belirterek, ”Macaristan ve Letonya güçlü üye ülkelere dayalı Avrupa Birliği (AB) istiyor. Her iki ülke de federal Avrupa’yı reddedip, ortak AB politikasının devam etmesini istiyor. AB kurumları, sözleşmede belirtilen çerçevede hareket etmeli.” dedi.

Sığınmacı krizinin de görüşüldüğünü ve her iki ülkenin de sınır korumasının ve Schengen sisteminin devam etmesinin önemli olduğu konusunda aynı görüşte olduğuna dikkat çeken Szijjarto, şöyle konuştu:

”Dış sınırların korunması ve Schengen bölgesinin devam ettirilmesi konusunda her iki ülke aynı fikirde. Her iki ülke de kendi vatandaşlarının korunmasına çok büyük önem veriyor. Bunun için de tel örgü çekmeye ihtiyaç var. Ayrıca mevkidaşımla, Vişegrad ve Baltık ülkeleri arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda aynı görüşe sahibiz. Macar Hava Kuvvetleri geçen yıl Baltık hava sahası korumasında yer aldı. Önümüzdeki yıl da Vişegrad Grubu Ülkeleri dayanışma amacıyla Baltık bölgesine 150 asker konuşlandıracak. Ayrıca Macaristan, 2026-2027 dönemi Birleşmiş Milletleri Konseyi geçici üyeliğine aday olan Letonya’yı destekliyor.”

Rinkevics ise AB’nin daha güçlü olabilmesi için kendi içinde işbirliğini arttırması gerektiğini belirterek, ”AB’nin daha güçlü olması lazım. Bunun için de daha güçlü ulus devletlerine ihtiyaç var. Üye ülkelerin güvenliği ve ekonomik büyümelerini sağlamak gerekli. AB içinde de işbirliği arttırılmalı.” dedi.

Macar Savunma Kuvvetlerinin bölgeye verdiği destekten dolayı müteşekkir olduklarını belirten Rinkevics, ”Macar Hava Kuvvetlerinin Baltık bölgesinin korumasında yer almasından ve Macar askerlerinin bölgede görev yapmalarından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Kırım’ın ilhakı ve Doğu Ukrayna’daki olaylar ışığında, Baltık ülkelerinin güvenliğini korumaya yönelik bu tür adımlar çok önemli. Müttefikler arasında dayanışma önemli.” diye konuştu.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir