• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Macaristan’a yasa dışı yollardan girmeye çalışan 120 kişi engellendi

Macaristan’a yasa dışı yollardan girmeye çalışan 120 kişi engellendi

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0
Macaristan’a yasa dışı yollardan girmeye çalışan 120 kişi sınır bölgelerinde engellendi.

Macaristan’a son 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 120 kişinin Macar güvenlik güçlerince engellendiği bildirildi.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, 10-12 Şubat tarihlerinde ülkeye girmeye çalışan 120 kişinin sınır bölgelerinde engellendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 30 Ocak – 5 Şubat tarihlerinde 176, 6-12 Şubat tarihlerinde ise 236 sığınmacının ülkeye girişine izin verilmediği ifade edildi.

Sığınmacıların Batı Avrupa’ya geçmek için en önemli güzergahlardan olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında, Vişegrad Grubu’ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya’nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla geçen yıl 9 Mart’ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede 3 Nisan 2016’da sığınmacı girişinin engellenmesi için Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçilmesi zor olan Kelebia’da da tel örgü çekilmeye başlanmıştı. Macar hükümeti, ayrıca geçen yıl 5 Temmuz’da aldığı kararla Sırbistan ve Hırvatistan sınırı boyunca “derin sınır kontrolü” sistemini yürürlüğe koymuş, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceğini açıklamıştı.

Macaristan Başbakan Başdanışmanı György Bakondi, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada, sığınmacıların ülkeye girişini engellemek için daha önce çekilen jiletli tel örgülerin termal kamera, gece görüş sistemi, reflektör ve kayıt sistemleriyle güçlendirildiğini, bölgede çalışan araçların daha hızlı hareket edebilmesi için yeni yollar açıldığını, sınıra bugüne kadar yapılandan daha yüksek ve daha güçlü yeni tel örgü hattı çekileceğini belirtmişti.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir