• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Macaristan’da yabancı üniversitelerin faaliyetleri zorlaştırıldı

Macaristan’da yabancı üniversitelerin faaliyetleri zorlaştırıldı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Macaristan meclisinde kabul edilen yasa ile Macaristan’da yabancı ülke diploması veren yüksek öğretim kurumlarının faaliyeti zorlaştırıldı.

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog’un sunduğu yasa tasarısı, hükümeti oluşturan Fidesz-KDNP koalisyonu milletvekillerinin 123 oyu ile kabul edildi. Oylamada, 38 milletvekili ise hayır oyu kullandı.

Yeni yasaya göre, Avrupa Birliği üyesi (AB) bir ülkeye bağlı olmayan yabancı üniversitelerin Macaristan’da faaliyet gösterebilmesi için söz konusu üniversitenin bağlı olduğu ülke ve Macaristan hükümeti arasında anlaşma imzalanması gerekecek.

Muhalefet, hükümetin yasal düzenleme ile Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros’un finanse ettiği, ülkedeki en prestijli üniversitelerden Orta AvrupaÜniversitenin (CEU) çalışmasını imkansız hale getirmeyi amaçladığını iddia ediyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, cuma günü devlet radyosundaki haftalık konuşmasında, “Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok uluslararası üniversite yasaları ihlal ediyor. Buna Soros’un üniversitesi de dahil. Kim işlerse işlesin sahtekarlık, sahtekarlıktır. Yabancı diploma veren ‘Soros üniversitesi’, yurt dışında eğitim vermediğini kabul etti. Bu Macar hukukuna ters.” demişti.

CEU’nun eğitim faaliyetlerine devam edebilmesi için Macaristan ve ABD hükümetleri arasında anlaşma imzalanması gerektiğine işaret eden Orban, “Soros üniversitesinin geleceği, Amerikan-Macar hükümetleri arasındaki görüşmelere bağlı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Macaristan hükümeti, Soros tarafından desteklenen sivil toplum kuruluşlarının, Soros ve uluslararası sermayenin çıkarlarını yerel hükümetlere dikte ettirmek için kullanıldığını öne sürüyor.

Söz konusu sivil toplum kuruluşları ise Macaristan’ın izlediği sığınmacı politikasını eleştirdiklerini ve ülkedeki yolsuzlukları gün yüzüne çıkarmaları yüzünden Macar hükümeti tarafından hedef gösterildiklerini savunuyor.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir