• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Macaristan’dan Karadağ’a AB üyeliği desteği

Macaristan’dan Karadağ’a AB üyeliği desteği

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Macaristan Başbakanı Orban, “Karadağ’ın yeri AB’dir. Bu ülke üyelik için tam olarak hazır durumda. Karadağ’ın bir an önce AB’ye katılmasını istiyoruz” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediklerini belirterek ”Karadağ’ın yeri AB’dir. Bu ülke üyelik için tam olarak hazır durumda.” dedi.

Orban, Macaristan Ulusal Meclisinde görüştüğü Karadağ Başbakanı Milo Dukanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Viktor Orban, AB’nin kendi içindeki problemler dolayısıyla Karadağ’ın AB üyeliğinin geciktiğini ama ülkesinin bu konuda Karadağ’a tam destek verdiğini söyleyerek “Karadağ’ın yeri AB’dir. Bu ülke üyelik için tam olarak hazır durumda. Karadağ’ın bir an önce AB’ye katılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın Karadağ’a, NATO üyeliği konusunda da tam destek verdiğine dikkat çeken Orban, Karadağ’ın sadece 4 ülkenin onay vermesi halinde NATO üyesi olabileceğini hatırlattı.

Balkanlar ile Avrupa’nın istikrarının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini belirten Orban, “Macaristan ahlaki ve tarihi ortaklıktan dolayı başlangıçtan beri Karadağ’ın AB ve NATO üyeliğini destekledi. Balkanlarda barış ve güvenlik sağlanmadıkça kıtanın güvenliği ve barışı sağlanamaz. Bu da sadece AB ve NATO üyeliğiyle düşünülebilir.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin son dönemde güçlendiğine ve Macaristan’ın Karadağ’daki yatırımlarının oldukça başarılı olduğuna işaret eden Orban, gelecek yıllarda ülkesinin Balkanlardaki yatırımlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Başbakan Dukanovic de Macar hükümetinin Karadağ’a hem AB hem de NATO üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı müteşekkir olduklarını belirterek ”Yakın zamanda geri kalan 4 ülkenin de NATO üyeliğimizi onaylamasıyla mayıs ayında düzenlenecek zirveye 29. ülke olarak katılmayı umuyoruz.” dedi.

Karadağ hükümetinin barışçıl komşuluk politikası izlediğini ifade eden Dukanovic, ülkesinin Batı Balkanlarda iş birliği ve diyaloğu artırmak niyetinde olduğunu kaydetti.

Karadağ’ın AB’ye üyeliği için gerekli koşulları yerine getirmeye hazır olduğunu vurgulayan Dukanovic, ancak AB’nin üyelik sürecini yavaşlatmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir