• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Makedonya’dan Türkiye’deki sığınmacılara yardım

Makedonya’dan Türkiye’deki sığınmacılara yardım

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Makedonya’da faaliyet gösteren ilk çocuk büyükelçiliği “Megaşi” ile insani yardım kuruluşu “Legis” tarafından 20 Haziran Dünya Mülteci Günü vesilesiyle Türkiye’deki sığınmacı çocuklara yardım gıda ve giysi yardımı ulaştırılacak.

Kapatılmadan önce Balkan rotasında da sığınmacılara yönelik yardım faaliyetleri yürüten “Megaşi” ve “Legis” yetkilileri, Hatay’daki sığınmacı kampında kalan kimsesiz çocuklara yardımda bulunmak ve çeşitli yardım faaliyetlerine gönüllü olarak katılmak üzere Üsküp’ten yola çıktı.

“Megaşi” ve “Legis” yetkilileri, iki aydır devam eden ve iki aşamadan oluşan projenin Türkiye’deki sığınmacı kampına yapacakları ziyaretle tamamlanacağını bildirdi.

Projenin ilk bölümünde özellikle sığınmacı çocukların yaşadıkları zorlukları daha kapsamlı bir şekilde anlamak adına eğitici faaliyetler düzenlenirken, ikinci ve son aşamada ise doğrudan alanda sığınmacılara yönelik yardım faaliyetlerine katılım sağlanacak.

İnsani yardım kuruluşu “Legis” yetkilisi Jasmin Recepi, Türkiye’deki partner kuruluşlarla Türkiye’deki kamplara yerleştirilen çocuklara yönelik faaliyet gerçekleştireceklerini belirterek, “Bağışta bulunan Makedonya vatandaşlarının temsilcileri olarak oradaki çocuklarla beraber kalmak, onlara barış mesajları iletmek, onları önemsediğimizi göstermek istiyoruz.” dedi.

Çocuklara gıda ve giysi yardımında bulunacaklarını ifade eden Recepi, ayrıca ramazanın son günlerini de sığınmacı çocuklarla geçirmek istediklerini kaydetti.

Projeyi İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile ortaklaşa düzenlediklerini belirten Recepi, “Oradaki çocuklar mağdur olmamalı. Bunu tüm dünya görmeli.” diye konuştu.

“Megaşi” Başkanı Dragi Zmijanac da halkın desteğinden memnun olduklarını ifade ederek, “Oradaki çocuklara destek için gidiyoruz. Her savaşta en çok mağdur olanların çocuklar olduğu mesajını ileteceğiz.” dedi.

Dünyanın her yanında çocukların temel haklarının korunması gerektiğini vurgulayan Zmijanac, Makedonya’nın sığınmacı krizinde gerektiği gibi davrandığını sözlerine ekledi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir