“Makedonya’yı AB yolunda destekliyoruz”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Duncan, Üsküp’teki temasları kapsamında, Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov ve siyasi parti liderleriyle görüştü. 

 İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) yolundaki “Haklı isyanını” anladıklarını belirterek, “Makedonya’yı AB yolunda destekliyoruz.” dedi.

Duncan, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin, Makedonya’daki mevcut siyasi durumun ve sığınmacı krizinin ele alındığı belirtildi.

Duncan, İngiltere’nin istikrarlı bir Makedonya istediğini vurgulayarak, Makedonya’nın içişlerine karışmak istemediklerini bildirdi.

Makedonya’nın AB üyelik sürecindeki “Haklı isyan” durumunu anladıklarını aktaran Duncan, “Makedonya’yı AB yolunda destekliyoruz.” diye konuştu.

İvanov da Makedonya’nın AB ve NATO üyelik yolunda ilerlemeye devam edeceğini aktararak, AB’nin genişlemesine yönelik uygulanan zorlukların ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.

Duncan, parti liderleriyle görüştü

Duncan, Üsküp’teki temasları kapsamında ayrıca, Makedonya’daki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) Genel Başkanı Nikola Gruevski, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkan Yardımcısı Radmila Şekerinska, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDI) Genel Başkanı Ali Ahmeti ve Arnavut Demokratik Partisi – Reform Hareketi Genel Başkanı Ziadin Sela ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Duncan, ülkedeki siyasetçilere talimat vermediğini ifade ederek, “Makedonya’nın siyasetine müdahale etmiyoruz ancak ülkenin geleceği için elimizden gelen her türlü yardımı sunmak istiyoruz.” diye konuştu.

Duncan, Makedonya’nın istikrarı ve güvenliği için AB ve NATO üyesi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir